Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sağlık hizmetleri durma noktasında

Suriye'de 5 yıldır süren çatışmalar sonucu, sağlık sektörü tümüyle felç oldu. Çalışanların yüzde 90'ı ülkeyi terk ederken, 700 dolayında sağlık görevlisi de yaşamını yitirdi

Giriş Tarihi: 2.2.2016
Sağlık hizmetleri durma noktasında
Suriye'deki halk ayaklanması ve iç savaşın 5'inci yılını doldurmasına sayılı günler kala, ülkedeki sağlık hizmetlerinin durma noktasına geldiğine dikkat çekilen bir rapor yayımlandı. Kurtarma ve Tıbbi Bakım Birliği (UOSSM) tarafından hazırlanan raporda, bombardımanlar ve çatışmalar sonucu Suriye'de 180 dolayında hastanenin harabeye döndüğü kaydedilirken, 697 doktor, hemşire ve sağlık çalışanının da yaşamını yitirdiği belirtildi. Paris'te bir basın toplantısı düzenleyen UOSSM Başkanı Ubeyde Mufti, "Özellikle 2012'den bu yana, sağlık hizmeti veren kurumlar bombalı saldırıların hedefi haline geldi" dedi. Sadece geçtiğimiz yıl 112 sağlık hedefinin bombalandığını söyleyen Mufti, "700'e yakın sağlık görevlisi saldırılarda hayatını kaybetti. Ayrıca, çatışmalardan önce Suriye'de hastane ve kliniklerde çalışan görevlilerin yüzde 90'ı da şu anda ülkeyi terk etmiş durumda" açıklamasında bulundu. Ubeyde Mufti, Rus savaş uçaklarının da en az Suriye ordusuna ait uçaklar kadar sağlık sektörünü kasten hedef aldığını vurgulayarak, "Eylül ayında Ruslar Suriye'yi vurmaya başladığından bu yana 29 hastane kullanılamaz hale geldi" şeklinde konuştu.

DERME ÇATMA HASTANELER

Suriye'de özellikle muhaliflerin kontrolündeki bölgelerde çok ciddi bir insanlık dramı yaşanıyor. Birçok insan; sağlık hizmetlerini kendi kendine öğrenip yaralıların yardımına koşmaya çalışırken, donanım ve fiziki mekân yetersizliği de can kayıplarıyla sakatlık vakalarını artırıyor. Suriye'deki iç savaşta en az 260 bin insanın yaşamını yitirdiği tahmin ediliyor.

"İNSANİ YARDIMDA GÜVENCE ALDIK"
İsviçre'nin Cenevre kentindeki barış görüşmelerinde yer alan Riyad merkezli muhalif grubun sözcüsü Salim Muslat, Beşar Esad rejiminin kuşatması altındaki bölgelere insani yardım ulaştırılması noktasında uluslararası çevrelerden güvence aldıklarını söyledi. Muslat, "İnsani yardım ulaştırıldıktan sonra, bu kuşatmaların kaldırılması ve sivillere saldırıların durması temel şartlarımız" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sağlık hizmetleri durma noktasında
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN