Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ABD ve Rusya arasında "Magnitsky" çarpışması

Bir yatırım fonu avukatının Rusya'da gözaltında ölmesinin ardından ABD'nin, ülkelerine sokmayacakları Rus bürokratlarla ilgili hazırladığı listeye karşı hamle geldi. Rusya da aralarında eski bakanların da bulunduğu 5 Amerikalının ülkeye girişine yasak getirdi.

Giriş Tarihi: 3.2.2016 10:49
ABD ve Rusya arasında Magnitsky çarpışması

Rusya'nın, ABD'nin "Magnitsky listesi"ni genişletme kararına tepki olarak Amerikan yargı sisteminin beş temsilcisinin ülkeye girişine yasak getirdiği bildirildi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı resmi internet sitesinde yayımlanan açıklamada, Barak Obama yönetiminin "Magnitsky listesi"ni genişletme kararına tepki olarak içlerinde eski Adalet Bakanı Alberto R. Gonzales ve eski Savunma Bakan Yardımcısı Douglas J. Feith'in de bulunduğu, Amerikan hukuk sistemini temsil eden 5 ABD vatandaşının Rusya'ya girişinin yasaklandığı ifade edildi.


Açıklamada, Obama yönetiminin bu kararının iki ülke arasındaki ilişkilere zarar verdiği kaydedildi.

ABD'nin Magnitsky Yasası

Hermitage Capital Management Fonu avukatlarından Sergey Magnitski'nin, 2009'da Rusya'da gözaltındayken hayatını kaybetmesinin ardından ABD ve Avrupa ülkeleri, Rusya'nın gözaltı süresince gerekli önlemleri almadığını savunarak, sorumlu bürokratların cezalandırılmasını istemişti.

Bu kapsamda 2012 yılında ABD'de kabul edilen Magnitsky Yasası, insan hakları ihlallerinde bulunduğu belirtilen Rus bürokratların ABD'ye girişinin engellenmesi de dahil bir dizi yaptırımların hayata geçirilmesini öngörüyor

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ABD ve Rusya arasında "Magnitsky" çarpışması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN