Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ve ı kuruluyor

Müslüman Organizasyonları Konseyi tarafından Washington’da düzenlenen toplantıda, ve Amerika kıtasındaki ı kapsayacak ortak bir konsey kurulması kararlaştırıldı.

Giriş Tarihi: 5.2.2016 00:23
ABD ve Avrupa Müslümanları ortak konsey kuruluyor
Müslüman Organizasyonları Konseyi (USCMO) tarafından Washington'da düzenlenen toplantıda, ve Amerika kıtasındaki ı kapsayacak ortak bir konsey kurulmasına karar verildi.

Amerika'da ilk defa düzenlenen organizasyonda, İngiltere'den Türkiye'ye, Almanya'dan Kanada'ya kadar birçok farklı ülkeden insanın bir araya gelerek, İslam karşıtı söylemin yükselişi ve Müslümanların Batı toplumuna entegrasyonu konularının ele alındığı konferanslar ve atölye çalışmaları gerçekleştirildi.

Üç gün süren toplantılardan sonra yapılan basın açıklamasında, ortak kararların "Washington Beyannamesi" olarak katılımcılar tarafından kabul edildiği belirtildi.

Açıklamada, "Toplantıya katılan liderler, Batı dünyasını kapsayan bir organizasyonun kurulmasına ihtiyaç duymuştur" ifadesine yer verildi. Kurulacak konseyin, Müslümanların yaşadıkları topluma entegresine ilişkin çalışmalar yapacağının belirtildiği açıklamada, Müslümanların eğitimi, toplumla ve siyasetle olan entegrasyonlarına ilişkin bir çatı örgütü kurulacağı kaydedildi.

Washington'da yapılan konferanslara çok sayıda siyasi lider, akademisyen ve sivil toplum örgütü liderleri katıldı.

Programı düzenleyen USCMO Başkanı Üsame Cemal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bunun bir ilk olduğunu belirterek, "Bu konuda tarafların çok önemli katkıları oldu, biz de Müslümanlar olarak bir ümmet duygusuyla aramızdaki sınırları kaldırarak birbirimize yardımcı olabilmeliyiz" dedi.

Konuşmasında konseyin Avrupa ve Amerika'daki Müslümanları kapsayacak olması hususuna da değinen Cemal, "Müslümanların Batı'ya entegresi büyük bir tartışma konusu olarak karşımıza çıkıyor, bunun için neler yapılabileceğini bu toplum içinde yaşayan insanların tartışmasının daha uygun olduğunu düşünüyoruz" değerlendirmesinde bulundu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ABD ve Avrupa Müslümanları ortak konsey kuruluyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN