Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Eski ABD’li üst düzey diplomat: Türkiye için çare İsrail değil, ABD sıvı gazı

ABD eski Dışişleri Bakan Yardımcısı Douglas Hengel, İsrail gazının Türkiye’ye satışının belirsizliklerle dolu olduğunu belirterek Amerikan sıvı gazının Türkiye’nin enerji ihtiyacına cevap olabileceğini söyledi.

Giriş Tarihi: 4.2.2016 18:36 Güncelleme Tarihi: 4.2.2016 19:01
Eski ABD’li üst düzey diplomat: Türkiye için çare İsrail değil, ABD sıvı gazı
Washington merkezli Türk Miras Vakfı (THO)'nun düzenlediği Türkiye ve enerji konulu bir panelde konuşan Hengel, Türkiye'nin önümüzdeki yıllarda büyüyen ekonomisi nedeniyle çok daha fazla doğal gaza ihtiyaç duyacağını ve ortaya sürülen alternatiflerin bu ihtiyacı sağlamak için yeterli olmadığını belirtti. Hengel, "Mısır'da bulunan gaz Mısır iç piyasasını karşılamak için kullanılacak. Kıbrıs'taki gaz beklenenden çok daha düşük bir seviyede çıktı. İsrail'deki gazın ise yurtdışına ihracıyla ilgili pek çok politik ve hukuki problem var. Gaz boru hattının inşası da oldukça maliyetli olacak. " dedi.

Hengel, ABD'nin önümüzdeki birkaç ay içerisinde sıvı gaz (LNG) ihracatına başlayacağını ve iki yıl içerisinde dört büyük tesis ile ihracat kapasitesinde çok büyük bir artış olacağını söyledi. 2007-2010 yılları arasında enerji alanında ABD Dışişleri Bakan Yardımcılığı yapan Hengel, "2018'de pek çok sıvı gaz tesisi çalışmaya başlayacak. 2018 ve 2019 gibi ABD 90 milyar metreküp tutarında sıvı doğal gaz üretebiliyor olacak. Bunun büyük bir kısmı da uluslararası pazarlara gidecek." dedi.

Hengel, İsrail'in Yunanistan ve Kıbrıs'la anlaşarak gaz boru hattı inşa etmeyi amaçladığını belirten haberlerle ilgili olarak da, "ABD olarak biz genelde bu tür olaylarda tavır almayız. Gazın nerede, nasıl satılacağı bizi ilgilendirmez. Fakat İsrail'den Yunanistan'a bir gaz boru hattı inşa edilmesi oldukça maliyetli ve zor olacak. Bununla ilgili 'boru hattı mı inşa etmek lazım' ya da 'sıvı doğalgaz mı daha mantıklı ve az maliyetli olur' tartışmaları sürecek" şeklinde konuştu.

"İRAN GAZI KENDİ İÇİN KULLANACAK"
Paneldeki diğer bir konuşmacı olan enerji uzmanı David Livingston ise, İran'a yaptırımların kalkmasının ardından eski doğalgaz yataklarının aktif hale getirilebilmesi için oldukça yatırım gerekeceğini ve gazın büyük bir kısmının da büyüyecek İran ekonomisi için kullanılacağını söyledi. Washington merkezli Carnegie düşünce kuruluşunda kıdemli uzman olarak çalışan Livingston, "Türkiye bir enerji merkezi olmayı amaçlıyorsa enerji piyasasındaki rekabeti artırmalı, üretim ve satış standardı oluşturmalı ve uzun zamandır beklenen enerji reformu yasalarını da biran önce çıkarmalı" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Eski ABD’li üst düzey diplomat: Türkiye için çare İsrail değil, ABD sıvı gazı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN