Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Cenevre'de barışı Rusya bombaladı

ABD ve Fransa, Suriye'ye barış getirmesi beklenen Cenevre görüşmelerinin askıya alınmasından Rusya'yı sorumlu tuttu. ABD Dışişleri Bakanı Kerry, "Rusya ve Suriye, politik geçiştense savaşın peşinde" dedi

Giriş Tarihi: 5.2.2016
Cenevre'de barışı Rusya bombaladı
Suriye'de 5 yıldır devam eden iç savaşı barışçıl yollarla bitirmek için İsviçre'nin Cenevre kentinde 29 Ocak'ta başlayan müzakerelerin önceki gün askıya alınmasının yankıları sürüyor. Birleşmiş Milletler Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura, herhangi bir gelişme sağlanamaması yüzünden görüşmelerin 25 Şubat'a kadar askıya alındığını açıklamıştı. Mistura'nın açıklamasının ardından gözler siyasilere çevrildi. İlk tepki ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'den geldi. Dün Londra'daki Suriye Donörleri Toplantısı'na katılan Kerry, görüşmelerin durmasından Rusya'yı sorumlu tuttu. Şam rejiminin Rus ordusuyla birlikte Suriye'deki sorunu savaşarak çözmeyi hedeflediğini söyleyen Kerry, bu iki tarafı politik geçiş sürecindense savaşı tercih etmekle suçladı. ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada da Rusya'nın barış görüşmelerine rağmen Halep'te devam ettirdiği hava saldırılarının sivilleri hedef aldığını belirtildi ve "Bu saldırıların barış sürecine katkı sağlamayacağı" aktarıldı. Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius da Cenevre'nin askıya alınması hakkında "Suriye rejimini, Rus hava saldırılarının desteğiyle birlikte Halep'i ve yüz binlerce bölge sakinini kuşatıp boğmaya yönelik saldırısından dolayı kınadıklarını" açıkladı. Fabius ayrıca Cenevre'deki görüşmelerin askıyı alınmasını desteklerini belirterek "Suriye rejimi ve destekçileri saldırılarına devam ederek barışı baltalamayı seçiyor" dedi.

BİNLERCE KİŞİ EVSİZ
Şam rejimi, Rusya ve Hizbullah milislerinin saldırılarının sürdüğüne dikkat çeken Suriyeli muhalif gruplar ise "Tüm dünya barış görüşmelerinin kesilmesine kimin neden olduğunu, kimin sivilleri bombaladığını ve onları açlıktan öldürdüğünü görüyor" açıklamasında bulundu. Diğer taraftan Birleşmiş Milletler, Halep'te hava operasyonlarının artması nedeniyle son iki günde binlerce kişinin yerlerinden edildiğini, hava saldırılarında üç insani yardım görevlisinin de hayatını kaybettiğini duyurdu.

'PYD YİNE OLMAYACAK'
Cenevre'deki Suriye görüşmelerine katılan muhaliflerin oluşturduğu Müzakere Yüksek Komitesi (MYK) heyeti üyesi Farah el Atassi, "PYD'nin, Cenevre'de 25 Şubat'ta devam etmesi planlanan Suriye görüşmelerinde, muhaliflerin oluşturduğu MYK heyetine dahil olması söz konusu değil" dedi.

KRİTİK KASABALAR REJİMİN ELİNDE
Rusya'nın havadan, Hizbullah'ın karadan desteğini alan Suriye ordusu Halep'teki ilerleyişini sürdürüyor. Rejim, Halep'in kuzeyindeki kritik Nubul, Zehra ve Başköy kasabalarını ele geçirdi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cenevre'de barışı Rusya bombaladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN