, 'yı uyardı

Giriş Tarihi: 5.2.2016 12:30 Güncelleme Tarihi: 5.2.2016 12:33
Türkiye, Avrupa'yı uyardı

'da toplanan dünya liderlerinin li mülteciler için görülmemiş miktarda yardım taahhüt ettiklerine dikkat çeken gazetesi, Suriye ordusunun Halep'e yönelik taaruzu sürerken 'nin 'yı uyardığını söylüyor.

İngiliz Gazetesi, 'daki donörler toplantısını irdelediği haberinde toplantıya katılan dünya liderlerinin mülteci krizini kontrol altına almak amacıyla milyarlarca dolar tutarında yardım taahhüt ettiklerini anlatıyor.Bu çerçevede AB'nin 3 milyar, Almanya'nın 2.6 milyar, ABD'nin ise 925 milyon dolar yardım sözüverdiğine dikkat çeken gazete, "Ancak donörlerce taahhüt edilen rakamın yarattığı iyimserliğin Cenevre barış görüşmelerinin çöktüğü" haberleriyle bir ölçüde azaldığını söylüyor.

"Londra konferansında sağlanan para, öncellikle, Suriye'den topraklarına geçen mülteci dalgası ile baş eğmek için çabalayan Ürdün, Lübnan ve 'ye yönelecek" denilen haberde Türkiye'nin şimdiye kadar 2.5 milyon Suriyeli mülteciyi kayda geçirdiğini belirtiyor.

Daha önce yapılan taahhütleri gölgeye bırakan yardım tutarının boyutunun insani krizin ulaştığı büyüklüğe ve daha önce yapılan yardımların etkisizliğine vurgu yaptığını düşünen gazete, 2015 yılında BM tarafından alınan 2.9 milyar dolarlık taahhüdün şimdiye kadar sadece yüzde 43'ünün dağıtıldığına dikkat çekti.

Financial Times, Lübnan'ın geçen ay kapasite eksikliği ve büyüyen terör tehditlerini zikrederek Suriye sınırını mültecilere kapattığını anımsattıktan sonra "Türkiye ise, yetkililerini, Suriye rejiminin Halep kentine yönelik büyük çaptaki taaruzu dönüm noktasına ulaşırken, sınırı üzerinden mülteci akınının arttığı sını yaptı" diyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye, Avrupa'yı uyardı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN