Hem kuzeyden hem güneyden saldırıyor

Cenevre görüşmelerinin askıya alınmasını fırsat bilen Suriye ordusu, ülkenin kuzey ve güney kesimlerinde saldırılarını yoğunlaştırdı. Halep'te çember daralırken, rejim Dera'da da ilerliyor

Giriş Tarihi: 6.2.2016
Hem kuzeyden hem güneyden saldırıyor
Suriye krizini siyasi bir çözüme kavuşturma amacıyla başlatılan 29 Ocak'ta başlatılan Cenevre görüşmelerinin ay sonuna kadar askıya alınması, Beşar Esad rejimine muhaliflerin kontrolündeki bölgelerde saldırılarını yoğunlaştırma fırsatı verdi. Rus savaş uçaklarının destek verdiği Suriye ordusu ve Şii milisler, Halep'te pazartesi gününden bu yana devam eden kuşatmada çemberi daraltıyor. Rejim, ülkenin güneyindeki Dera kentinde de ilerlemesini sürdürüyor. Ordu birliklerinin Türkiye ile Halep kent merkezi arasındaki koridoru hedef alan saldırıları, hem sivil can kaybına hem de binlerce insanın sınıra doğru hareketlenmesine yol açtı. Anadolu Ajansı'nın verdiği bilgilere göre Mersite, Hayyan, Rityan, Mayir ve İhris başta olmak üzere bölgedeki yerleşim birimlerinden on binlerce kişi Azez'e göç etti.

ATAMAN DA REJİMDE

Rus savaş uçaklarının desteklediği Suriye ordusu, büyük oranda muhaliflerin denetiminde bulunan güneydeki Dera kentinde de ilerleme kaydediyor. Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü, dün Hizbullah örgütü militanlarından da destek alan rejim güçlerinin Dera'nın Ataman kasabasını geri aldığını duyurdu. Dera kent merkezine sadece 1,3 km mesafede yer alan Ataman, başkent Şam'a giden yol üzerinde kritik önemde bir mevki. Reuters'a konuşan Özgür Suriye Ordusu komutanları Halep'in kuzeyindeki insanı şartların çok kötü olduğunu belirtti ve Rusya'nın bölgeye bir günde 250'den fazla saldırı düzenlediğini aktardı. Esad rejimi, bütün savaş stratejisini, muhalifleri Halep-Hama- Humus-Şam hattının batısından tamamen çıkarma üzerine kurmuş durumda. Uluslararası gözlemciler, bu hattın, kurulması planlanan Nusayri devletinin de sınırlarını oluşturacağını kaydediyor.

BM: ON BİNLERCE KİŞİ HALEP'TEN KAÇIYOR

Birleşmiş Milletler (BM), Halep'ten kaçan on binlerce kişinin Türkiye'ye geçmek için sınırda beklediğini duyurdu. BM sözcüsü yaptığı açıklamada, 'En az 15 bin kişi Halep'in doğusundan kaçarken, on binlerce kişi de Türkiye'ye geçmek üzere sınırda bekliyor' dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hem kuzeyden hem güneyden saldırıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN