Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Batı katliama göz yumuyor!

Giriş Tarihi: 9.2.2016 01:13
Batı katliama göz yumuyor!

Ortadoğu Uzmanı Jil Kepel'e göre, batı kendi ekonomik çıkarlarını korumak için, Rusya ve Esad rejiminin katliamlarına ses çıkarmıyor. Kepel, Ortadoğu'da bu kadar tehlikeli bir döneme şu ana kadar tanık olmadığının altını çizdi. Dünya liderlerine de bir an önce katliamı önleme ve savaşa son verme çağrısını yaptı .

Ardı ardına yapılan uluslararası zirvelerden karar çıkmıyor, Rusya ve Suriye rejimi, katliamlarına devam ediyor. Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri, İran ile ekonomik ilişkilerini geliştirmek adına, Rusya ve Esad yönetiminin katliamına ses çıkarmıyor.

BATININ DERDİ EKONOMİK ÇIKARLARI

Dünyanın en önde gelen İslam ve Ortadoğu uzmanlarından biri olan Fransız araştırmacı Jil Kepel'e göre, bu derin sessizliğin ardında büyük bir iş birliği var. O da, İran ile ekonomik ilişkilerini geliştirme niyeti. Jil Kepel, "Rusya ve İran gibi bazı ülkeler, Beşar Esad'ın gücünü arttırmaya çalışıyorlar. Diğerleri ise çok daha dikkatli bir politika izliyorlar. Bugün ABD ve Almanya, Esad'dan kurtulmaktan vazgeçtiler. En azından kısa bir süre için! İşte bu nedenle ABD, İran'ın dünya sahnesine geri dönmesi için bu kadar insiyatif aldı. Fransa ise Esad'a karşı sürekli mücadele içindeydi. Ama bugün Fransız-İran ekonomik ilişkilerinin çok güçlü olduğunu görüyoruz. "Airbus" uçaklarının ihalesinin Fransa'ya verilmesi konusu uygulamaya geçirildi. Çok net olarak İran ile ilişkilerin değişeceğine tanık oluyoruz. Artık İran, yaptırımlarla itilen bir ülke olmaktan çıktı. Ekonomik, dolayısıyla da siyasi pazarlıklar yürütülen bir ülke haline geldi. İşte bu nedenle de Suriye'de bugün Esad rejimini destekleyenler kısa süreliğine bir zafer kazandılar" dedi.

Batı Suriye'de katliama göz yumuyor

RUSYA DAEŞ'İ BOMBALAMIYOR

Kepel, Batının sesini çıkarmadığı Rusya'nın, ana amacının ise Suriye'deki ılımlı muhalifleri yok etmek olduğunu söyledi. Kepel, sözlerini şöyle sürdürdü: "Rusya bugün DAEŞ'i hemen hemen hiç bombalamıyor. Rusya, DAEŞ dışındaki Esad'ın muhaliflerini bombalıyor. Hedefi ise muhalefeti zayıflatarak sadece DAEŞ ve Esad'ın kaldığını göstermek. Herkes DAEŞ'e karşı olduğu için de böylece Esad'ın da hemen gitmesine engel olabilecek uluslararası baskı uygulamak. Bence Rusların hesabı da bu!"

ABD PYD'YE DESTEK VERİYOR

Kepel, PYD'nin terör örgütü PKK ile sıkı bağları olduğunun şüphe götürmediğini, ancak uluslararası kamuoyuna kendisini DAEŞ ile mücadele ediyormuş gibi gösterdiğini, bu şekilde de ABD'nin desteğini kazandığının altını çizdi. Ortadoğu Uzmanı Jil Kepel, "DAEŞ var oldukça, DAEŞ'e karşı mücadele edenler, DAEŞ'in düşmanları olarak avantaj sağlayacaklar. ABD, DAEŞ'i düşmanı olarak gördüğü için, PYD'ye destek veriyor. Ama ABD'nin gözünde bu silahlar, DAEŞ'e karşı kullanılıyor. Siz de bu silahları, sınırın diğer tarafında Türk güvenlik güçlerine karşı kullanıldığını söylüyorsunuz. Bu da şunu gösteriyor! Suriye krizi çözülmedikçe, bu durum bütün komşu ülkelerini etkileyecektir" şeklinde konuştu.

DURUM TEHLİKELİ, ENDİŞELİYİM

Yaşanan bu tehlikeli durumdan çok endişe duyan Ortadoğu uzmanı, bölgenin en büyük gücü olan Avrupa Birliği'nin de artık çok geç olmadan, bu duruma son vermek için harekete geçmesi gerektiğini söyledi. Jil Kepel, "Ben 35 yıldır Ortadoğu üzerine çalışıyorum. Şu ana kadar bu kadar tehlikeli bir döneme tanık olmamıştım. Gidemeyeceğim o kadar çok bölge şu ana kadar hiç olmamıştı. Eğer bu kaotik durumun farkına varılmaz ve genel bir uzlaşma aranmazsa, bu durum ne yazıkki devam edecek. Avrupa Birliği, bölgedeki en büyük güç. Ancak siyasi zayıflığı ve kapasite yoksunluğunu devam ettirerek, önlem almazsa, bir boşluğu yaratacak. işte bu boşluk da, Avrupa Birliği'nin istikrar unsuru değil, sadece şiddetin hedefi olmaktan öteye gidemememsine yol açacak. Bundan Türkiye ve komşuları da etkilenecek" değerlendirmesinde bulundu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Batı katliama göz yumuyor!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN