Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'teki Osmanlı yadigarı

Uzun zamandan beri kaderine terk edilen ve ihmal edilen kışla dün aralıksız yağan sağanak yağışa dayanamadı. Irak'ın kentinde bulunan tarihi 'nın bir bölümü şiddetli sebebiyle . Kışlanın diğer bölümlerini kurtarmak için hala umutların olduğunu söyleyen Kerkük Tarihi Eserler Müdürü Tarık, ''Buradan tüm kurum ve kuruluşlara bir kez daha sesleniyoruz, lütfen yardım edin" dedi.

Giriş Tarihi: 8.2.2016 16:46 Güncelleme Tarihi: 8.2.2016 16:48
Kerkük'teki Osmanlı yadigarı yıkıldı

Tarihi Eserler Müdürü Eyad Tarık, yaptığı açıklamada, "'nın bir bölümü dün gece geç saatlerde . Uzun zamandan beri kaderine terk edilen ve ihmal edilen kışla dün aralıksız yağan sağanak yağışa dayanmadı ve üç kümbeti ile sütunları yıkıldı. İki haftadır yetkililere çağrıda bulunduk ancak cevap alamadık" ifadelerini kullandı.

KIŞLANIN TAMAMEN YIKILMASI ÖNLENEBİLİR

Kışlanın diğer bölümlerini kurtarmak için hala umutların olduğunu aktaran Tarık, ''Buradan tüm kurum ve kuruluşlara bir kez daha sesleniyoruz, lütfen yardım edin. Bir tek Osmanlı kışlası değil Kerkük Kalesi içerisinde en az 60 kadar tarihi ev halen ayakta ancak ihmalkarlıktan dolayı büyük bir bölümü yıpranmış durumda. Eğer bu şekilde devam ederse, birer birer yıkılıp gidecekler'' değerlendirmesinde bulundu.

KERKÜK HALKI DURUMA TEPKİLİ

Osmanlı Kışlası'nın Kerkük'ün tarihi olduğunu ve korunması gerektiğini vurgulayan genç aktivist Ömer Begoğlu, ''Yıllardır Kültür Bakanlığı ve idari sorumlular, kışlanın korunması için herhangi bir çalışma yapmadı. Halk olarak bu durumdan hiç memnun değiliz. Buraları bir an önce kurtarın'' çağrısında bulundu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kerkük'teki Osmanlı yadigarı yıkıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN