Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kim dünyayı ayağa kaldırdı

Kuzey Kore'nin dün sabah uzaya uydu fırlattığını duyurması dünya gündemini bir anda değiştirdi. ABD, BM ve büyük güçlerin yanı sıra Kuzey Kore ile ilişkileri iyi olan Çin bile duruma tepki gösterdi

Giriş Tarihi: 8.2.2016
Kim dünyayı ayağa kaldırdı
Uzun menzilli füze ve hidrojen bombası denemeleriyle dünyanın tepkisini çeken Kuzey Kore yönetimi, dün sabah Dünya'nın yörüngesine bir uydu yerleştirdiğini duyurdu. Kuzey Kore'nin resmi haber ajansı tarafından yapılan duyuruya tepki yağarken, acil olarak toplanan BM Güvenlik Konseyi uzun menzilli füze fırlatılmasını şiddetle kınadı. Bölge ülkelerinden Güney Kore'nin Devlet Başkanı Park Geun-hye olayı 'görmezden gelinmeyecek derecede kışkırtıcı' olarak nitelendirdi. Japonya Başbakanı Şinzo Abe ise "Halkımızın güvenliğini korumak için eyleme geçeceğiz" ifadelerini kullandı.
ÇİN BİLE DESTEKLEMEDİ

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry "Sadece Kore yarımadasını değil dünyayı ve ABD'yi tehdit eden bir provokasyon" şeklinde değerlendirdiği olayı kınadı. Fransa, İngiltere ve Almanya da kınama yayımladı. Uzun süre boyunca Kuzey Kore'nin uluslararası camiadaki tek büyük destekçisi olan Çin yönetimi bile "Kuzey Kore'nin uluslararası kamuoyunun tepkilerine rağmen uydu fırlatma işlemini gerçekleştirmesinden üzüntü duyduk" açıklamasında bulundu. Birleşmiş Milletler'in yanı sıra Avrupa Birliği ve NATO da Kuzey Kore'nin uluslararası anlaşmaları ihlal ettiği yönünde açıklamalar yaptı. Kuzey Kore, dün fırlattıkları uydunun gözlem amacı taşıdığını ve barışçıl olduğunu duyurdu. Ancak, uyduyu taşıyan füzenin 10 bin kilometre menzile sahip olduğu, dolayısıyla ABD topraklarını bile vurabilecek kapasitede olduğu kaydedildi. 2006 yılından beri balistik füze denemesi yapan Kuzey Kore, son olarak geçtiğimiz ay başarılı bir hidrojen bombası denemesi gerçekleştirdiğini açıklayarak dünyanın tepkisini çekmişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kim dünyayı ayağa kaldırdı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN