Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Rio Karnavalı zika dinlemiyor

Giriş Tarihi: 8.2.2016
Rio Karnavalı zika dinlemiyor

Latin Amerika'yı vuran zika salgınına rağmen yarım milyon kadar insan Brezilya'daki karnavala akın etti. Uzmanlara göre ise bu ortam, virüsün bulaşması için ideal

Zika salgını, Güney Amerika ülkelerinden Brezilya'daki Rio Karnavalı'nın hızını kesemedi. Önceki gün yarım milyon kişi, Rio kentindeki Cordao da Bola Preta şovuna katıldı. Karnavalda eğlenen kalabalıkların, sadece sivrisineklerle değil, cinsel yolla, tükürük ve idrarla bulaşan zika virüsü için 'açık hedef' haline geldikleri belirtiliyor. İnsanları zikaya karşı uyarmak için de yoğun çaba var. Festivalde dansçılar taşıdıkları bir tabut içindeki sivrisinek maketiyle halkın dikkatini virüs tehdidine çekmeye çalışıyor.

HAMİLELERE ÖPÜŞME UYARISI...

Sağlık yetkilileri ise virüsün tükürük yoluyla bulaştığına vurgu yaparak, "Özelikle hamile kadınlar yabancılarla öpüşmemeli" uyarısı yapıyor. Askerler de halka, virüsten korunma yollarını anlatan broşürler dağıtıyor. Ancak Fransız AFP haber ajansına konuşan birçok kişi virüsten korkmadığını söylerken, kentte bitki örtüsü az olduğu için sivrisineklerin fazla olmadığını ve bu nedenle virüs tehdidinin bulunmadığını düşünenler de var. Ancak hastalığın sadece sivrisineklerle taşınmadığına dikkat çeken yetkililer, ayrıca fakir mahallelerdeki kirli su birikintilerinin virüs taşıyan sivrisinekleri çoğaltabileceği endişesini taşıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rio Karnavalı zika dinlemiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN