Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Üsleri bile ortak

Giriş Tarihi: 8.2.2016
Üsleri bile ortak
Rus televizyon kanalı 1 TV'nin haberine göre, Suriye'nin kuzeyindeki Kamışlı kentinde bulunan bir askeri üssü, Suriye rejimine bağlı güçlerle, terör örgütü PKK'nın Suriye kolu PYD ortak kullanıyor. Ortak askeri üssün, Kamışlı şehir merkezinin dışında bulunduğunu ileri süren Rus muhabir, iddialarını doğrulayan video görüntüleri de yayınladı.

AYNI MEVZİLERDE

Yayımlanan görüntülerde, Suriye rejim güçleri ile YPG militanlarının aynı mevzilerde ve askeri merkez içinde birlikte hareket ettikleri görülüyor. Ayrıca söz konusu videolarda, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın posterlerinin asılı olduğu araçlar da göze çarpıyor. Kendisini örgütün askeri kanadı YPG komutanı olarak tanıtan bir militan Rus muhabire verdiği demeçte, "Savaş öncesinde Kürt veya Arap herkesin rahat şekilde yaşadıklarını" ifade ederek DAEŞ'in ortaya çıkmasıyla her şeyin bozulduğunu kaydediyor. Daha önce de Nation-news'e ait video görüntülerinde kentteki sivil bir havaalanının artık Ruslar tarafından kullanılan bir askeri havaalanına döndüğü ve Rusların buradaki uçaklarını artırdığına dikkat çekilmişti. Öte yandan, terör örgütü PYD, Kuzey Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin başkenti Erbil'den yayın yapan Rudaw'ın, Suriye'nin kuzeyine girişini yasakladı.

ORTADOĞU'YU KİM KANATIYOR?

DAVUTOĞLU SÖYLEMİŞTİ
Başbakan Davutoğlu, PYD'nin muhalifleri temsilen Cenevre görüşmelerine katılmasıyla ilgili tartışmalarda da PKK'nın Suriye kolu olan örgütün, Esad'la tam işbirliği içinde olduğunu ve aynı safta hareket ettiğini daha önce belirtmişti. Son olarak Londra ziyaretinde İngiliz gazetelerinin temsilcileriyle bir araya gelen Davutoğlu, "PYD'nin barış görüşmelerine katılmayacağını, çünkü PYD'nin Esad rejimin suç ortağı olduğunu" dile getirmişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Üsleri bile ortak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN