Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tamam mı devam mı

ABD'de başkanlık için yarışacak aday adayları dönüm noktasına geldi. Bugün New Hampshire eyaletinde yapılacak ön seçim Cumhuriyetçi ve Demokratlarda hangi isimlerin yarışa devam edeceğini belirleyecek

Giriş Tarihi: 9.2.2016
Tamam mı devam mı
ABD'de 8 Kasım'da gerçekleştirilecek olan başkanlık seçimi öncesinde Cumhuriyetçi ve Demokratlardan yarışacak isimlerin belirlenmesi için yapılan ön seçimlerde kritik eşiğe gelindi. İlki 1 Şubat'ta Iowa eyaletinde yapılan ön seçimin ikincisi bugün New Hampshire'da yapılacak. Bugünkü seçim, bütün eyaletlerde haziran ayına kadar sürecek olan ön seçimlerde her iki partiden de hangi aday adayların yarışacağını belirleyecek. New Hampshire'dan çıkacak sonuçlar aynı zamanda Beyaz Saray'a kimin çıkacağının belli olmasında da kritik bir rol oynayacak. Yapılan yorumlara göre Demokrat Parti'nin iki adayı olan Hillary Clinton ve Bernie Sanders'ın bahara kadar başkanlık yarışından çekilmesi öngörülmüyor. Iowa'da yüzde 0.2 farkla kazanan Clinton'ın bu kez zafer elde etmesi beklenmiyor. Anketlere göre kendisini "demokratik sosyalist" olarak tanımlayan Sanders, yüzde 14 farkla New Hampshire'da Clinton'ın önünde.

GÖZLER CUMHURİYETÇİLERDE

New Hampshire'daki sonuçlar, Cumhuriyetçilerde daha belirleyici olacak. Cumhuriyetçi kanatta gözler Iowa'nın sürpriz galibi olan ve muhafazakâr söylemleriyle çıkış yakalayan Ted Cruz'da olacak. Ancak bu eyalette favori, İslam ve göçmen karşıtı duruşuyla bilinen milyarder işadamı Donald Trump gözüküyor. İkinci sırada ise genç siyasetçi Marco Rubio'nun gelmesi bekleniyor. Uzmanlara göre New Hampshire'ın ardından Cumhuriyetçilerde seçime devam edecek adaylar Trump, Cruz ve Rubio olacak şekilde üçe düşecek. Çok büyük bir bağış kampanyasına imza atan Jeb Bush'un havlu atması bekleniyor. Her ne kadar bazı anketlerde New Hampshire'da çıkış yapacağı ön görülse de Ohio Valisi John Kasich'in de yarıştan çekilmesi bekleniyor. New Jersey Valisi Chris Christie'nin de pes edeceği tahmin ediliyor. Önseçim turları önümüzdeki günlerde Nevada ve Güney Carolina eyaletleriyle devam edecek. Haziran ayında bitecek ön seçimlerin ardından temmuz ayında Cumhuriyetçi ve Demokrat Parti'nin kurultaylarında başkanlık için yarışacak adaylar resmen belirlenecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tamam mı devam mı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN