Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'den 'ya eleştirisi!

Giriş Tarihi: 10.2.2016 20:47
ABD'den Rusya'ya Halep eleştirisi!

Başkanı Barack Obama'nın ile Mücadele Özel Temsilcisi Brett McGurk, 'nın 'de yaptığı hava saldırılarını eleştirerek, e yönelik bu saldırıların direkt DAEŞ'e yaradığını söyledi

McGurk, Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesinde düzenlenen "Irak ve 'den Libya ve ötesine, gelişen tehlikesi" oturumunda konuştu.

Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Ed Royce, "'nin desteklediği , 'te , Beşşar Esed ve Hizbullah tarafından kuşatma altında. Bu gelişmeler DAEŞ'in güçlenmesine sebep oluyor" ifadelerini kullanarak, Obama yönetiminin muhalifleri yeterince destekleyemediğini söyledi.

Rusya'nın DAEŞ'e yönelik operasyonları sekteye uğrattığı konusuna katıldığını ve bunu "Kabul edilemez" olarak değerlendiren McGurk da "Ruslar büyük oranda muhaliflere saldırıyor ve muhalifler bizim DAEŞ'e karşı birlikte savaştığımız bir grup. Ruslara bunu defalarca söylüyoruz ve ciddi bir kaygı duymaktayız. Rusya'nın yaptıkları direkt DAEŞ'in işine yarıyor" şeklinde konuştu.

Komitenin Demokrat Partili üyelerinden Eliot Engel da Suriye'de tablonun iyice karmaşık bir hale geldiğini savunarak, "Görünüşe göre, DAEŞ'e karşı bütün kalbimizle savaşmıyoruz. Daha şiddetli bir kampanya gerekiyor" dedi.

"DAEŞ Suriye'nin dışında yapılanıyor"

DAEŞ'i, Irak ve Suriye'deki temel yapılanmaları, dünyanın farklı bölgelerindeki bağlantıları ve DAEŞ'e bağlılığını ilan eden diğer örgütler şeklinde üç ayrı kategoride ele aldıklarını dile getiren McGurk, "Suriye'de gösterdiğimiz başarılardan dolayı, şu anda DAEŞ, yabancı savaşçılarını farklı bölgelere çekmeye çalışıyor" diye konuştu.

McGurk, DAEŞ'e yönelik operasyonlarda özellikle yabancı savaşçıların bölgeye gelişi konusunda ciddi mesafe katedildiğini, bunda özellikle "Türkiye'nin Suriye sınırının 98 kilometrelik kısmını kapatmasının etkili olduğunu" dile getirdi. McGurk, DAEŞ'in artık yabancı savaşçılarını Libya gibi farklı ülkelere gitmesi yönünde çağrılar yaptığını söyledi.

DAEŞ'in Libya'da yapılanmasını "Çok ciddi bir kaygı olarak" değerlendiren McGurk, Kuzey Afrika'daki Mısır ve Tunus gibi ülkelerde de DAEŞ'in tehlikeli hale geldiğini belirtti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ABD'den Rusya'ya Halep eleştirisi!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN