Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Varufakis'in hedefi demokratik Avrupa

Yunanistan'ın eski Maliye Bakanı Yanis Varufakis, Avrupa çapında faaliyet gösterecek yeni bir siyasi hareket başlattı. 'DiEM 25' adlı hareketin amacı Avrupa ülkelerini demokratikleştirmek

Giriş Tarihi: 10.2.2016
Varufakis'in hedefi demokratik Avrupa
Geçtiğimiz yıl Başbakan Aleksis Çipras kabinesindeki görevinden istifasından sonra siyasette yeni bir akım başlatmak için kolları sıvayan eski Yunanistan Maliye Bakanı Yanis Varufakis, liderliğini yapacağı hareketle ilgili açıklamalarda bulundu. Almanya'nın başkenti Berlin'de dün bir basın toplantısı düzenleyen Varufakis, temel amacının "Avrupa'nın demokratikleştirilmesi" olduğunu vurguladı.

TEMSİLCİLİKLER AÇACAK

Avrupa'nın şu anda tıpkı 1930'larda olduğu gibi bir parçalanma ve dağılma sürecine girdiğini kaydeden Yanis Varufakis, "Kıtam��zın hızlı bir şekilde bütünlüğünü kaybediş süreci kesinlikle durdurulmalı" dedi. Basına dağıtılan bilgilendirme notundaki "Avrupa'ya demokratikleşir ya da dağılır gider" cümlesi de özellikle dikkat çekti. Varufakis, dün akşam saatlerinde de Berlin'deki Volksbühne Tiyatrosu'nda kalabalık bir davetli topluluğu önünde hareketin amaçlarını ve manifestosunu anlattı. Buna göre, "Avrupa İçin Demokrasi 2025" ifadesinin kısaltması olan "DiEM 2025" adıyla anılacak olan siyasi hareket, sol görüşlü ve Avrupa yanlısı olarak faaliyet gösterecek. DiEM 2025'in, Avrupa'nın bütün başkentlerinde temsilcilikler açmayı planladığı kaydedildi.

'DAHA FAZLA ŞEFFAFLIĞA İHTİYAÇ VAR'
Yaklaşık 6 ay sürdürdüğü maliye bakanlığı görevinden, Aleksis Çipras'la yaşadığı görüş ayrılıkları nedeniyle geçtiğimiz temmuz ayında istifa eden Yanis Varufakis, ekim ayında yaptığı açıklamada Avrupa'yı demokratik olmamakla suçlamıştı. Varufakis, verdiği bir röportajda, "Yunanistan'ın borç paketiyle ilgili Avrupa'da temaslarda bulunurken, ülkelerin hiç de demokratik olmadıklarını ve daha fazla şeffaflığa ihtiyaç olduğunu gördüm" demişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Varufakis'in hedefi demokratik Avrupa
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN