Rus Navalnıy'den 'e şoku!

Rus Aleksey Navalnıy, Devlet Başkanı Vladimir 'e "yolsuzlukla mücadele" kanununa aykırı hareket ettiği iddiasıyla açtığını duyurdu.

Giriş Tarihi: 11.2.2016 19:38 Güncelleme Tarihi: 11.2.2016 20:14
Rus muhalif Navalnıy'den Putin'e dava şoku!

Kremlin karşıtı gösterilerin öne çıkan isimlerinden biri olarak tanınan aktivist, blog yazarı ve avukat Navalnıy, kurucusu olduğu "Yolsuzlukla Mücadele Fonu" sitesinden yaptığı açıklamada, 'in emriyle damadı Kirill Şamalov'un hissedarı olduğu şirkete Rusya Ulusal Para Fonu'ndan 1,75 milyar dolar aktarıldığını iddia etti.

Navalnıy'ın iddiasına göre, Şamalov, Rusya'nın önemli petrokimya işletmelerinden "SİBUR"a hissedar olduktan sonra, Putin, Rusya Ulusal Para Fonu'ndan bu şirkete 1,75 milyar dolar aktarılması kararı aldı. Bu para şirkete kredi olarak değil destek olarak verildi.

Rusya kanunları gereği, devlete ait kaynakların kullanılmasında "çıkar çatışması" prensibinin işlediğini savunan Navalnıy, "Bu şirketin hissedarı Putin'in damadı Şamalov ve para aktarılması için imza atan kişi ise Putin. Burada çıkar çatışması var. Putin kanunlara uygun davranarak bu durumunu beyan etmeli" ifadelerini kullandı.

Navalnıy, Putin'in bu durum hakkında beyanda bulunması için mahkemeye başvurduklarını belirtti.

Kremlin Basın Sözcüsü Dmitriy Peskov ise Putin'in, Navalnıy tarafından kendisi aleyhine açılan bir dan haberdar olmadığını söyledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rus muhalif Navalnıy'den Putin'e dava şoku!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN