Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sosyalist aday Clinton'ı ezdi

ABD'de 8 Kasım'da gerçekleştirilecek başkanlık seçimi öncesinde adayların belirlenmesi için yapılan ön seçimlerin ikincisini Demokratlar'da Sanders kazanırken, Cumhuriyetçiler'de zafer Trump'ın oldu

Giriş Tarihi: 11.2.2016
Sosyalist aday Clinton'ı ezdi
ABD'de başkanlık koltuğu için partilerin düzenlediği ön seçimlerin ikinci ayağının gerçekleştiği New Hampshire'de sürpriz yaşanmadı. Daha önceden bütün anketlerin önde gösterdiği sosyalist demokrat Senatör Bernie Sanders rekor katılımın yaşandığı ön seçimlerde rakibi eski Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'a 22 puan atarak zaferini ilan etti. Cumhuriyetçilerde ise İslam karşıtı yorumlarıyla tepki çeken ünlü işadamı Donald Trump 18 puanlık farkla rakibi Ohio Valisi John Kasich'i geride bıraktı. Ön seçimlerin ardından eyalette gerçekleştirilen anketlere göre, 30 yaş altı gençlerin yüzde 84'ü sistem karşıtı söylemleriyle bilinen ve "siyasi bir devrim yapmaktan" bahseden Sanders'ı destekledi. Ağırlıklı olarak beyazların yaşadığı eyalette kadınların da yüzde 53'ü Sanders'ı tercih etti. Demokrat seçmen, komşu eyalet Vermont'tan olduğu için avantajlı konumda olan Sanders'a dürüst ve güvenilir olduğu için arka çıkarken, ABD'deki gelir adaletsizliği ve sosyal devlet eksikliğine dikkat çeken konuşmalarına da pozitif bakıyor. Teşekkür konuşmasında hiçbir çıkar grubundan bağış almadığını söyleyen Sanders, "Radikal düşüncelere hazır olun. En zengin yüzde 1'in yol açtığı adaletsizliklere son vereceğiz" dedi. Senatörün Güney Carolina ve Nevada gibi eyaletlerde özellikle siyahi ve Latin oylarını almakta zorlanacağı belirtiliyor. Cumhuriyetçilerde ipi göğüsleyen Trump ise daha lise mezunu beyazların, güçlü muhafazakarların, evanjelistlerin ve Obama yönetimine tepkili olan seçmenin oyunu aldı. Anketlerde en endişe verici sonuç tüm Cumhuriyetçi seçmenin üçte ikisinin Trump'ın gündeme getirdiği ve Müslümanlara geçici olarak ABD'ye giriş yasağı getirmesini öneren fikre destek vermesiydi. Yüzde 16 oyla ikinci sırayı alan Ohio Valisi John Kasich ise Trump karşıtı söylemleri ile destek buldu.

Cumhuriyetçi cephe karıştı

Her ne kadar ABD'deki önceki ön seçim süreçlerinde New Hampshire'ı kazanan Demokrat ya da Cumhuriyetçi adaylar orta vadede başkan adaylığını garantilemişse de, bu seçimde her şey oldukça karışık görünüyor. Sanders'ın özellikle siyahi ve Latin'lerin çoğunlukta olduğu eyaletlerde zorlanacağı dolayısıyla Clinton'la yarışın bahara kadar kıran kırana geçeceği belirtiliyor. Cumhuriyetçi parti cephesinde ise Trump zaferi ile zirvedeki yerini sağlamlaştırırken, Ohio Valisi John Kasich iyi bir geri dönüş yaptı. Üçüncü olan Teksas Senatörü Ted Cruz ise Iowa ön seçimlerini kazandığı için Trump'a karşı en önemli alternatif olarak görülüyor. New Hampshire'da yüzde 10'luk oy alan Jeb Bush da yeniden potaya girmiş oldu. Kısacası geleneğin tersine, ABD'de yarış yeni başladı.

Başkan aday adaylarına bağış yağıyor

ABD'nin 45'inci başkanının belirleneceği 58'inci başkanlık seçimlerinde heyecan artarken, başkanlık yarışında aday adaylarının topladığı bağışlar da hızla yükseliyor. En çok bağış toplayan aday adayları ise Demokrat Hillary Clinton ile Cumhuriyetçi Jeb Bush oldu. Clinton 163 milyon 676 bin dolarla birinciliğe yerleşirken, Bush 150 milyon 284 bin dolarla ikinciliğe geriledi. Clinton'a en büyük mali desteğin ülkedeki hukuk büroları ve avukatlardan gelmesi dikkati çekiyor. Bush'a ise en çok varlık yönetim şirketleri bağış yapıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sosyalist aday Clinton'ı ezdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN