İtalya ve Avusturya'dan Avrupa'ya çağrı: Bizi yalnız bırakmayın

İtalya ve Avusturya başbakanları Renzi ve Feymann yaptıkları ortak açıklamada, sığınmacı sorununun Avrupa'nın sorunu olduğunu ve bu sorunun birlikte aşılması gerektiğin kaydettiler.

Giriş Tarihi: 12.2.2016 22:58 Güncelleme Tarihi: 12.2.2016 23:11
İtalya ve Avusturya'dan Avrupa'ya çağrı: Bizi yalnız bırakmayın

İtalya Başbakanı Matteo Renzi, Avusturya Başbakanı Werner Faymann ile bir araya geldi.

Roma'daki Başbakanlık Sarayı Chigi'de gerçekleşen ve sığınmacı krizinin ele alındığı görüşme sonrası mevkidaşlar, ortak basın toplantısı düzenledi.

İtalya Başbakanı Renzi, görüşmelerinin önemine işaret ederek, yüksek tansiyonlu bir dönemden geçildiğini söyledi. Ekonomik konuların ve terör tehdidinin, Avrupa'nın her zamankinden daha da çok Avrupalı gibi hareket etmesini gerektirdiğini belirten Renzi, şöyle konuştu:

"AVRUPA'YA YAKIŞIR BİR CEVAP VERMEK GEREKİR"

"Sığınmacı sorunu bir Avrupa sorunu ve buna Avrupa'ya yakışır bir cevap vermek gerekir. Her gün dayanışma içinde olunduğu belirtilerek olmaz. Para istemeye geldiğinde dayanışma denilip, iş göçmenleri ağırlamaya geldiğinde dayanışma göstermemek olmaz."

Renzi, AB içinde serbest dolaşımı sağlayan Schengen Anlaşması'nın bir AB değeri olduğunu, sığınmacı sorununu, bunu tartışmaya koymadan, hızlı ve etkili şekilde çözülmesi gerektiğini dile getirdi.

TEK BAŞINA BAŞ EDİLEBİLECEK BİR SORUN DEĞİL"

Avusturya Başbakanı Faymann da sığınmacı krizinin, tek başına baş edilebilecek bir sorun olmadığını açıkça belirtiklerini söyleyerek, "Avusturya ve İtalya gibi ülkeler yalnız bırakılamaz. Birlikte daha güçlü olacağız. Kimin iltica hakkı var kimin yok bu da bir insanlık sorunu" diye konuştu.

Avrupa'nın geri kabul anlaşmalarını hep birlikte ele alıp uygulamasının önemli olduğunu vurgulayan Faymann, ülkesinin geçen yıl 90 bin sığınma talebi aldığını ve bunun Avusturya nüfusunun yüzde 1'ine denk geldiğini bildirdi.

Sınır kontrollerini artırıp, genişlettiklerini anlatan Faymann, "Biz, Avusturya'da bu Avrupa dayanışmasının bugünden yarına bir gecede oluşacağına inanmıyoruz. A planımızı oluşturduk. Bu Avrupa'nın çözümlerine inanmadığımız için değil sınırlarımızı korumak zorunda olduğumuz için" ifadelerini kullandı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İtalya ve Avusturya'dan Avrupa'ya çağrı: Bizi yalnız bırakmayın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN