Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ABD'den Esad'a yanıt: Kandırılmış

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü , 'nın i hedef almayı sona erdirmesini istediklerini belirterek, "Dün yapılan anlaşma önemliydi fakat, bunu sahada da görmeliyiz" dedi.

Giriş Tarihi: 13.2.2016 06:59 Güncelleme Tarihi: 13.2.2016 07:41
ABD'den Esad'a yanıt: Kandırılmış
Toner, günlük basın toplantısında, ve ABD'nin de içinde bulunduğu 17 ülkenin 'de bir hafta içinde çatışmaların durdurulması yönünde Uluslararası Suriye Destek Grubu'nun Münih toplantısında aldığı karara ilişkin konuştu.

ABD'NİN ZORLANDIĞI PYD VE ÖCALAN SORUSU

Rusya'nın, Münih'de varılan antlaşmaya rağmen "teröristlere" karşı savaşmaya devam edecekleri yönündeki açıklamaları üzerine konuşan Toner, Rusya'nın daha öncede benzeri durumları görmezden gelerek saldırılarına devam ettiğini söyledi. Toner, "'a verilen desteğin son bulmasını istiyoruz. Bölgedeki durumu daha karmaşık bir hale getiriyor dedi.

Toner, antlaşmanın savaşı durdurarak politik çözüm arayışlarını hedeflediğini belirterek, "Dün yapılan antlaşma önemliydi fakat bunu sahada da görmeliyiz. Rusya'nın sağlam adımlar atarak son üç aydır sözle varılmış vaatlerini yerine getirmesini istiyoruz" dedi.

Esad'ın Fransız AFP ajansına bugün verdiği röportajda, "Bütün ülkeyi geri alıncaya kadar savaşacağım" yönündeki sözlerine de değinen Toner, Esad'ın bu yorumlarını "Esad kandırılmış" şeklinde değerlendirdi.

Toner, ABD ve Rusya başta olmak üzere Suudi Arabistan ve Türkiye gibi ülkelerden oluşan görev gücüne şans verilmesi gerektiğini belirterek, "Bu görev gücü bugün başladı. Genelde Rusya ve İran'ın Esad üzerindeki etkisinden bahsediyoruz fakat odada Türkiye ve Suudi Arabistan da vardı" ifadesini kullandı.

, konuya ilişkin sözlerini tekrarlayarak bu süre içerisinde, "Kimin hangi tarafta ve kimin teröre karşı savaştığını göreceğiz" değerlendirmesini yaptı. Toner, "Dün odada bulunan bütün tarafların çıkarına olan ve kabullendiği nokta, Suriye'nin bir bütün olarak barış içinde ve seküler olmasıdır" dedi.

Suriye'de savaşan muhaliflerin kendilerini seküler olarak tanımlamadığı ve bunun ABD tarafından nasıl yorumlandığına ilişkin bir soru üzerine ise Toner, "Burada bahsettiğimiz (sekülerlik) nokta, hiç kimse, grup ya da etnik grubun bütün kontrolü ele geçirmemesi" ifadesini kullandı.

"YENİ ŞAFAK VE YENİ AKİT'E YAPILAN SALDIRI KABUL EDİLEMEZ"


Toner ayrıca, Yeni Şafak ve Yeni Akit gazetelerinin binalarına eş zamanlı olarak silah ve molotofkokteyli ile gerçekleştirilen saldırıların hiçbir şekilde kabul edilemeyeceğini söyledi.

Toner, "Özgür ve çok çeşitli basın, demokratik toplumların bir parçasıdır. Yeni Şafak ve Yeni Akit, herhangi bir saldırı korkusu hissetmeden, her gazetecinin hakkı olduğu gibi yayınlanmalıdır" ifadesini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ABD'den Esad'a yanıt: Kandırılmış
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN