Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yargıç Scalia'nın ölümü siyasi savaşı tetikledi

ABD Yüksek Mahkemesi'nin en kıdemli üyesi Antonin Scalia'nın ani ölümü, liberallerin yargıda üstünlüğü ele geçirmesi endişesini doğurdu. Scalia, Obama yönetimine birçok konuda engel çıkaran bir isimdi

Giriş Tarihi: 15.2.2016
Yargıç Scalia'nın ölümü siyasi savaşı tetikledi
ABD Yüksek Mahkemesi'nden 30 yıl ile en uzun süre görev yapmış olan yargıç Antonin Scalia önceki gün Teksas'taki bir otelde ölü bulundu. Scalia'nın hayatını kaybetmesiyle ilgili detaylı bilgi verilmezken, yetkililer ölümün doğal nedenlerden kaynaklandığını söyledi. Haber tüm ülkede üzüntüye neden olurken, yargıcın muhafazakâr olması nedeniyle yeni atanacak kişiyle ilgili olarak Cumhuriyetçiler ve Demokratlar arasında siyasi bir kavga da başladı. 5'e karşı 4 üyeyle muhafazakârların çoğunlukta olduğu Yüksek Mahkeme, ABD'de Anayasa Mahkemesi yetkilerine sahip olduğu için Amerikan sisteminde oldukça önemli bir güç. Üyeler, ABD Başkanları'nın önerileri üzerine Senato'da atanıyor ve diledikleri zaman emekli olana kadar görevde kalıyor. Senato Çoğunluk Lideri Cumhuriyetçi Mitch McConnell, kasımda yeni başkan seçilinceye kadar Scalia'nın yerine yenisinin atanmaması gerektiğini belirtti. McConell, Başkan Barack Obama'nın liberal birini ataması durumunda da yeni başkan 11 ay içerisinde göreve gelene dek atamayı bloke edeceklerini belirtti. Tartışma Cumhuriyetçi Parti başkan adayları arasında da kampanya malzemesi yapıldı.

TAM BİR MUHAFAZAKÂR

1986 yılında Cumhuriyetçi Başkan Ronald Reagan'ın teklifiyle göreve gelen Scalia'nın ölümü ABD yargı camiasında da üzüntü yarattı. Kimilerine göre ABD'de yaşayan en önemli yargıç olan İtalyan asıllı Scalia, en fazla silah taşıma hakkı ile ilgili verilen mahkeme kararını etkilemesiyle biliniyor. İkinci Anayasa Değişikliği'nin ABD'deki vatandaşlara silah taşıma özgürlüğü verdiğini söyleyen kararın alınmasında etkili olan Scalia, kadınların kürtaj yapma hakkına, iş yerlerine azınlıklara özel çalıştırma zorunluluğu getirilmesine ve eşcinsel evliliği gibi haklara karşı olmasıyla biliniyor.

YENİ ÜYE ATAMASI YAPACAĞINI DUYURDU
Antonin Scalia'nın ölüm haberinin duyulmasının ardından, Kaliforniya'da arkadaşlarıyla golf oynadığı tatilini yarıda keserek kameraların karşısına geçen ABD Başkanı Barack Obama, Antonin Scalia'nın ölümü nedeniyle bayrakların yarıya indirilmesi emrini verdi. Obama, "Scalia'nın yerine en kısa zamanda bir aday göstereceğim. Senato da görevini yaparak bu ismi onaylamalı" dedi. Demokratların yargıcın ölümünü avantaja çevirerek Yüksek Mahkeme'deki dengeyi liberal çoğunluk lehine bozmak için ellerinden gelen her şeyi yapacağı tahmin ediliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yargıç Scalia'nın ölümü siyasi savaşı tetikledi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN