Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Nakil kalple 33 yıl yaşadı

33 yıl nakil kalple yaşayan İngiliz John McCafferty, böbrek yetmezliği nedeniyle 73 yaşında hayatını kaybetti. McCafferty, nakil kalbiyle maraton bile koşmuştu

Giriş Tarihi: 16.2.2016
Nakil kalple 33 yıl yaşadı
İngiltere'de 33 yıl önce kalp nakli yapılan John McCafferty, 73 yaşında öldü. McCafferty, nakledilmiş bir kalple en uzun süre yaşamış kişi olarak 2013'te Guinness Rekorlar Kitabı'na girmişti. Doktorlar 1982'deki nakil sonrası McCafferty'ye 5 yıl ömür biçmişti. Ancak McCafferty 33 yıl sonra kalp yetmezliğinden değil, kan zehirlenmesi ve böbrek yetmezliği nedeniyle yaşamını yitirdi.

EŞİYLE DÜNYAYI DOLAŞTI
McCafferty'ye nakli Mısır kökenli ünlü İngiliz kalp cerrahı Profesör Doktor Sir Magdi Yacoub yapmıştı. McCafferty, eşi Ann ile birlikte nakil sonrası dünyada birçok ülkeye gitti. Durumuna aldırmayarak hayatı sağlıklı bir insan gibi dolu dolu yaşadı. Bahçe bakımıyla ilgilenen ve alabalık avlamaya giden McCafferty yüzmeyi de öğrenmişti. Avrupa ve İngiltere'de düzenlenen transplant oyunlarına katılmak için yarı maraton bile koştu. McCafferty hayata olan bağlılığını, "Her sabah uyanıyorum ve kendime, başka bir gün daha yaşayabilirim, diyorum" cümlesiyle özetlemişti. McCafferty'nin kalbini aldığı genç donör bir motosiklet kazasında hayatını kaybetmişti. McCafferty polis teşkilatından emekli olmuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Nakil kalple 33 yıl yaşadı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN