Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Türkiye seyirci kalmayacak'

Yabancı basın yorumları: Rusların bombardımanı YPG'ye destek amaçlı. Türkiye sınır ötesinde yapılan hamlelere seyirci kalmayacağını netleştirdi. Türkiye, ABD’yi Kürt gruplar için defalarca uyardı. Kimse Türkiye’nin hareketlenmesine şaşırmasın. YPG elindeki toprakları birleştirmeye çalışıyor

Giriş Tarihi: 16.2.2016
'Türkiye seyirci kalmayacak'
"TÜRKİYE KÜRTLER'İN FIRSATÇILIĞINI ENGELLEMEKTE KARARLI"

(İngiltere):
Tüm taraflara savaşın ana amacının DAEŞ'i yenmek olduğunun ve Suriye'nin parçalanmaması gerektiğinin hatırlatılması lazım. Türkiye bir NATO üyesi ve DAEŞ'le mücadelenin önemli bir unsuru. Türkiye Ruslar'ın destek verdiği Suriye'deki Kürtler'in sınırında mini devlet kurmak için karışıklığı fırsat bilmesini engellemekte de kararlı. Halep'in de Rusya'nın hava, İran ve Hizbullah'ın da askeri desteğini alan Esad'a bağlı güçler tarafından kuşatılıp, açlığa mahkum edilmesi ve istilaya uğraması tehlikesi var.

"TÜRKİYE ABD'Yİ UYARDI, HAREKETE GEÇMESİ KİMSEYİ ŞAŞIRTMASIN"

(İngiltere):
Ankara bir yıldır ABD'yi sınırın güneyinde geniş alanları ele geçiren Kürtler'e verdiği destekten rahatsız olduğu konusunda uyarıyor. Defalarca uyardılar. Şimdi ateşkes varken YPG daha fazla toprak gasp etmeye çalışıyor. Türkiye'nin harekete geçmiş olması kimseyi şaşırtmamalı. YPG, Suriye'nin kuzeyinde elinde olan toprakları birleştirmek için Azez'i almaya çalışıyor. Türkiye'nin top ateşi Rusya'nın Kürtler dışındaki isyancı güçleri hedef alan saldırılarının yoğunlaştığı ortamda başladı. Rusya fiilen YPG'yi destekliyor.

"TÜRKİYE'NİN ROLÜ ARTACAK"

(İngiltere):
Türkiye Kürtler'in bölgedeki siyasi boşluğu fırsat bilmesinden endişeli. Önümüzdeki günlerde Türkiye'nin rolünün artacağı anlaşılıyor. DAEŞ'e karşı operasyonların yoğunlaşması için Suudiler İncirlik'e savaş uçakları gönderdi.

"RUSYA, KÜRT İLERLEYİŞİNİ SAĞLADI"

(İngiltere):
Suriyeli Kürtler'in Halep'te Rusya'nın desteğiyle yaptığı harekatın ardından ilerlemesi sadece mülteci kriziyle baş etmeye çalışan değil, aynı zamanda Kürtlerin kendi devletlerini kurmasını engellemekte kararlı olan Ankara'da alarma neden oldu.

"PYD'NİN RUS HAVA KONTROLÖRLERİ VAR"

AMERİKA'NIN SESİ RADYOSU:
PYD, Suriye'nin Tel Rıfat bölgesinde Rus hava desteğiyle ilerlemeye yöneldi. Bu şu anlama gelmekte; PYD içerisinde Rus hava kontrolörleri yani Rus askerleri var. Bu da bizim ilk kez sahada gördüğümüz bir gerçeklik. Şimdi ABD, bu yüzden 'Türkiye'ye sen o top ateşini kes' derken 'PYD'ye sana çizilmiş sınırlar dışında ilerleme' dedi. Dolayısıyla da Türkiye için kritik bir karar kavşağına gelindi.

"ABD VE RUSYA YPG'Yİ DESTEKLİYOR"

KATAR:
YPG, ABD ve Rusya tarafından destekleniyor. ABD, YPG'yi DAEŞ'in egemen olduğu Rakka'ya baskıyı artırmak için, Rusya ise Türkiye'ye karşı koz olarak kullanıyor. Rusya'nın stratejisi Esad'ın barış görüşmelerinde elini güçlendirecek adımları atmasını sağlamak. YPG'nin fırsatçı tavrının açıklaması ise Afrin ve Kobani arasındaki bölgeyi alarak hakim olduğu alanları birleştirmek.

'TÜRKİYE SEYİRCİ KALMAYACAK'

FRANSA:
Türkiye Suriye'deki Kürt milisleri topa tuttu. Türkiye bu saldırılarla, sınır ötesinde ve özellikle Halep çevresinde yapılan hamlelere karşı seyirci kalmayacağını netleştirdi.

'RUSYA ETNİK TEMİZLİK YAPIYOR'

Yedioht Ahronot gazetesi (İSRAİL):
Rusya'nın Suriye'deki stratejisi Esad rejimini rahatlatmak için muhaliflere etnik temizlik yapmaya dayanıyor. Sivil ölümlerin olduğu kanlı saldırılarla Esad rejimi korunuyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Türkiye seyirci kalmayacak'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN