Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Amerikalı sivil toplum kuruluşlarından uyarısı

ABD'de çok sayıda sivil toplum kuruluşu, Başkan Obama, Dışişleri Bakanı Kerry ve başkanlık seçimi için Demokrat ve Cumhuriyetçi Parti başkan aday adaylarına hitaben kaleme aldıkları mektupta, konusunda çeşitli uyalarılarda bulundu

Giriş Tarihi: 17.2.2016 05:14
Amerikalı sivil toplum kuruluşlarından Rusya uyarısı
ABD'de çok sayıda sivil toplum kuruluşu bir araya gelerek, Başkan , Dışişleri Bakanı ve kasım ayında yapılacak başkanlık seçim için Demokrat ve Cumhuriyetçi Parti'den başkan aday adayı olanlara, mektupla ABD'nin politikalarına dair uyarı yaptı.

Amerikalı Suriyeliler Konseyi, Amerikalı Türkler Birliği Kurulu, Çerkez Kültür Enstitüsü, Amerikalı Beyaz Ruslar Konseyi, Özgür Rusya Vakfı, Amerikalı Baltık Konseyi, Amerikalı Libyalılar Konseyi, Amerikalı Litvanyalılar Konseyi, Ukrayna Kongresi Topluluğu ve Dünya Kırım Tatar Kongresi ortak bir mektup kaleme alarak, ABD yönetimini Rusya politikaları hakkında uyardı.

Rusya'nın, Esad rejimini destekleyerek Suriye'de yaşanan zulmü daha da içinden çıkılamaz bir hale getirdiğine dikkat çekilen mektupta, "Rusya, Esad'ı desteklemek için Halep'i bombalıyor ve Türkiye'yle gerginliği artırıyor" ifadesi kullanıldı.

Mektupta, Rusya'nın eylemlerinin sadece Suriye ile sınırlı kalmadığı belirtilerek, Rusya'nın Kırım'ı haksız şekilde topraklarına kattığı, Birleşmiş Milletler prensiplerini hiçe sayıp eylemlerine devam ettiği kaydedildi. Mektupta, şu ifadelere yer verildi:

"Bütün taraflar Suriye'nin kaderini Rusya ile pazarlık yaparken şunu akıllarında tutmalılar, Rusya Suriye'de bulunma amacı hakkında yalan söylemeye devam ediyor. Saldırıların DAEŞ'i hedef aldığını söylüyorlar fakat Rus uçakları uluslararası hukuku hiçe sayıp kasıtlı olarak sivilleri ve hastaane, okul, pazar yeri gibi siviller için önemli noktaları bombalıyor."

Rusya'nın, NATO üyesi Türkiye'nin sınırlarını ihlal etmeye devam ettiği hatırlatan mektupta, Suriye'deki sivil halka yardım götüren insani yardım tırlarının Rus uçaklarının hedefi olduğu hatırlatıldı.

ABD'nin uluslararası barış ve güvenlik konusunda adım atması gerektiğine vurgu yapılan mektupta, Eğer ABD, 'in agresifliğini şu anda durdurmazsa ileride bunun daha ağır bir bedeli olacağı belirtildi.

Sivil toplum kuruluşları ayrıca, ABD'nin Rusya politikasına dair şu önerilerde bulundu:

"Ukrayna Silahlı Güçler'e acilen silah desteği yapılsın. Rusya'ya yönelik yaptırımlar artırılsın. Kalıcı NATO ordusu Baltıklar'da güçlendirilsin. Suriye'de ABD ve müttefik güçler tarafından kontrol edilecek güvenli bir bölge oluşturulsun. NATO müttefiki Türkiye Rusya provokasyonlarına ve tehlikesine karşı güçlü bir şekilde desteklensin."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Amerikalı sivil toplum kuruluşlarından Rusya uyarısı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN