'Halkı kaçırmak için hastaneleri bombalıyorlar'

Giriş Tarihi: 17.2.2016
'Halkı kaçırmak için hastaneleri bombalıyorlar'
Uluslararası hukuk kurallarına ve dünyanın tepkisine kulak asmayan Şam rejimi ve Rusya, Suriye'nin kuzeyinde hastaneleri vurmaya devam ediyor. Suriye halkına tıbbi destek sağlama amacıyla çalışan Suriye Tıbbi Yardım Örgütleri Birliği adlı kuruluşun sözcüsü Ubeyde el Müfti, Rusya ve Esad güçlerinin bölge sakinlerini kaçırmak için bilinçli olarak hastaneleri vurduğunu söyledi. Müfti, sahadaki durumu Fransız gazetesi Le Monde'a aktardı.

171 HASTANE YOK EDİLDİ

Rusya'nın eylül sonundan beri Suriye topraklarında operasyon düzenlediğini hatırlatan el Müfti, "Ekim ayından 27 Ocak'a kadar 29 hastane yıkıldı. 2012'den beri ise 171 hastane yok edildi, 695 sağlık personeli öldürüldü" dedi. "Bölge sakinlerini kaçırmak için hastaneleri hedef alıyorlar" ifadelerini kullanan el Müfti "Bu saldırıların amacı nedir?" sorusunu ise "Saldırıların sebebi sivilleri göçe zorlamak. Çünkü halk, hastaneleri en güvenli yerler olarak görüyor ve çevresine yerleşiyor" diye yanıtladı. Le Monde muhabiri Helene Sallon'a röportaj veren el Mufti şunları söyledi: "Sivillere hizmet veren hastaneler özellikle hedef alınıyor. Çevresinde muhalif savaşçıların bulunmadığı hastaneler bile vuruluyor. Mesela 15 Şubat'ta, Azez'de hedef alınan hastane bir savaş hastanesi değildi, kadın ve çocuk hastanesiydi. Hastanede hamile kadınlar da vardı kuvözdeki bebekler de... Maraat el Nouman'daki hastane ise 2 kez vuruldu. İkinci bombardıman, yardıma gelenleri hedef seçti."

YERLERİNİ ÇOK İYİ BİLİYORLAR

Hastanelerin koordinatlarını başta Birleşmiş Milletler olmak üzere tüm dünyaya duyurduklarını açıklayan el Mufti, "Hastanelerin nerede olduklarını çok iyi biliyorlar. Hedef olmasın diye yerleşim yeri olmayan kayalık bir araziye inşa ettiğimiz hastaneyi bile nokta atışıyla yıktılar. Ocak sonunda Birleşmiş Milletler'e tüm hastanelerin yerlerini aktardık. Tüm çabamıza rağmen, çoğunluğu havadan olmak üzere bu hastanelere yönelik saldırılar sürüyor" dedi.

400 BİN KİŞİYE 40 DOKTOR...
"Suriye'nin ekonomik akciğerleri" olarak nitelendirilen Halep'te, savaştan önce 12 bin ila 15 bin doktorun bulunduğunu, şimdiyse 400 bin kişi için sadece 40 doktorun kaldığını belirten Ubeyde el Müfti "İlaca, tıbbi araç gerece ve sağlık personeline acil ihtiyaç var. Durum önümüzdeki günlerde daha da kötü olacak" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Halkı kaçırmak için hastaneleri bombalıyorlar'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN