Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Hastane vurmak savaş suçu'

BM, Türkiye, Fransa ve ABD'den, Suriye'deki sağlık tesislerine yönelik hava saldırılarına tepki yağdı: Hastaneleri bombalamak uluslararası hukukun ihlali ve savaş suçudur

Giriş Tarihi: 17.2.2016
'Hastane vurmak savaş suçu'
Halep ve İdlib'deki 5 sağlık kuruluşuyla 2 okula düzenlenen ve aralarında kadın, çocuk, sağlık görevlisi ve hastaların da bulunduğu 50'den fazla kişinin öldüğü saldırılar için Birleşmiş Milletler, ABD, Fransa ve Türkiye "Savaş suçu" vurgusu yaptı.

ABD: VİCDANA SIĞMAZ

ABD Dışişleri Sözcüsü John Kirby, "ABD, masum sivilleri hedef alan hava saldırılarını kınamaktadır" ifadelerini kullandı. Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Marc Ayrault da "Sağlık tesislerinin hedef alınması savaş suçudur" dedi. Türk Dışişleri tarafından yayımlanan kınama yazısındaysa "Bu saldırılar hiçbir şekilde insanlığa ve vicdana sığmadığı gibi, uluslararası hukuktaki karşılığı da açık bir savaş suçudur. Rusya Federasyonu, bu eylem ve saldırılarına derhal son vermediği takdirde, daha büyük sonuçlarla karşı karşıya kalınması kaçınılmaz olacaktır" denildi.

'HABERSİZ OLAMAZLAR'
Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-moon durumu "uluslararası hukukun açıkça ihlali" şeklinde değerlendirdi. BM Çocuklara Yardım Fonu UNICEF Direktörü Anthony Lake de çocukların da öldüğü saldırıyı kınayan açıklamasını "Çocuklar" diye imzaladı. BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği Sözcüsü Rupert Colville de şöyle konuştu: "Bu saldırılar, Rusya ve Suriye rejiminden habersiz gerçekleşmiş olamaz. Bu saldırıları Rusya'nın ya da Suriye rejiminin düzenlediğinin ispatlanması halinde, bu ülkeler savaş suçuyla suçlanabilir."

6 HAFTADA 17 HASTANE HEDEF OLDU
Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) Fransa Başkanı Mego Terzian, Le Monde'e konuştu. Terzian "Son 6 haftada 17 hastanemiz hedef alındı. Sağlık personelinden en az 14 kişi öldürüldü. Maraat el Nouman'daki personelimiz, savaşın başlangıcından beri 3'üncü kez hedef alındı. Bu hastaneye eylülde yardım etmiştik, en son aralıkta tekrar kapılarını açmıştı" ifadelerini kullandı.

RUSYA REDDETTİ

Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov suçlamaları reddederek, "Suçlamaları yapanların elinde kanıt yok" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Hastane vurmak savaş suçu'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN