Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'dan 'ye zulmü

'ın sınırındaki Refah kenti sahiline inşa ettiği yeni , Gazze sahilinin daralması, suyunun kirlenmesi gibi sorunlarla karşı karşıya bırakıyor.

Giriş Tarihi: 17.2.2016 13:34 Güncelleme Tarihi: 17.2.2016 13:37
Mısır'dan Gazze'ye iskele zulmü

Filistinli balıkçılar, Mısır ile Gazze arasında bulunan deniz sınırına büyük kayalar kullanarak inşa edilen 1 kilometre uzunluğundaki iskelenin bölgedeki akıntıyı engellemesi nedeniyle suda durgunluk ve kirlenme oluşturabileceği uyarısında bulundu. Balıkçılar, yeni iskelenin deniz seviyesini yükseltmesi nedeniyle sahildeki kumsalın daralmaya başladığını ifade etti.

'nin sınırındaki Refah kenti Belediye Başkanı Subhi Ebu Rıdvan, "Mısır'ın yeni yi inşa etmesinden bu yana yavaş yavaş deniz suyunun yükseldiğini ve kumsalın 11 metre içeriye doğru daraldığını fark ettik" dedi.

İskelenin kıyıya kum taşıyan ve doğal görünümüne kavuşmasını sağlayan deniz akıntısını engellediğini, durgunluğa ve kirliliğe neden olduğunu ifade eden Ebu Rıdvan, bu sorunun bilimsel yollarla çözülmemesi halinde on yıl içerisinde Refah kenti sahilinin tamamen denize doğru sürüklenebileceği uyarısında bulundu. Ebu Rıdvan Gazze sahilindeki daralmayı önlemek için Mısır'dan kendi taraflarına kum dökülmesini istediklerini belirtti.

İSKELE KUMSALI DARALTIYOR

Filistinli balıkçı Emced Ali (20) de Mısır'ın inşa ettiği iskele nedeniyle kumsal alanının daralması ile suyun kirlenmesinin devam etmesinden endişe ettiklerini belirtti.

Deniz seviyesinin yükselmesi nedeniyle sahil daralmaya devam ederse ların çadırlarını, kayıklarını ve malzemelerini koyacak alan bulamayacaklarını dile getiren Ali, "Ne zaman denize açılmaya kalksak bazen bazen Mısır tarafından engelleniyoruz. Bu iskele mevcut sorunları daha da arttıracaktır" dedi.

Ali, akıntıyı kesen iskele suyun durgunlaşmasına neden olacağını ve sığ sularda yaşayan balıkların avlamasını zorlaştıracağını da sözlerine ekledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mısır'dan Gazze'ye iskele zulmü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN