Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bulgaristan'da 3 bin euroya satılık bebek

Bulgaristan'da insan kaçakçıları yeni doğan bebekleri Yunanistan'a satıyor. Yasa dışı eylemin geliri bebek başına bin 700 ile 3 bin 500 euro arasında.

Giriş Tarihi: 18.2.2016 14:36
Bulgaristan'da 3 bin euroya satılık bebek
Avrupa Birliği'nin en fakir ülkesi Bulgaristan'da yeni doğan bebek ticareti son 15 yılda sıradan bir endüstri hâline geldi. Özellikle ülkenin gelir seviyesi en düşük Romen azınlığında yaygın olan bu insan kaçakçılığı evlat edinme yasalarının çok zayıf olduğu Yunanistan'a gerçekleşiyor.

31 BEBEK YUNANİSTAN'DA SATILDI

Bulgar hamile kadınlar, genellikle Yunanistan'da doğum yapıp ülkelerine döndüklerinde bebeği kaybettiklerini söylüyor. Tek bir kadının sattığı bebek sayısı birden fazla olabiliyor. Burgas, Varna, Aytos, Karnobat, Sliven ve Kazanlak insan kaçakçılığının yaygın olduğu bölgeler. Burgas savcılığı 2015 yılında 31 kadının 33 bebeği Yunanistan'a sattığını açıkladı. Son beş yılda bebek ticaretinden yalnızca 16 kişi ceza aldı.

ELDE EDİLEN PARA 3 BİN 500 EURO'YU BULUYOR


Ortalama maaşların 400 euro civarında olduğu ülkede, bebek satışından elde edilen para bin 700 ile 3 bin 500 euro arasında değişiyor. Bulgar televizyonuna konuşan insan kaçakçılarından biri Yunanistan'daki ticaretin 3 ya da 5 kaçakçının elinde olduğunu ve bu kişilerin ayda 5-6 bebek sattığını söyledi. Mültecilere uygulanan insan kaçakçılığı da bebek ticaretinin gelir kaynaklarından biri.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bulgaristan'da 3 bin euroya satılık bebek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN