Suriye elçisinin PYD-YPG itirafı

Giriş Tarihi: 18.2.2016
Suriye elçisinin PYD-YPG itirafı
Suriye'nin BM Daimi Temsilcisi Beşşar Caferi, terör örgütü PKK'nın Suriye kolu PYD ve onun silahlı unsuru YPG'yi, ABD ve Rusya'nın yanı sıra kendilerinin de desteklediğini söyledi. Caferi, dün BM Güvenlik Konseyi çıkışında gazetecilere yaptığı açıklamada, PYD'yi kastederek, "Bu arada ABD yönetimi tarafından desteklenen bu Suriyeli Kürt grup aynı zamanda Suriye hükümeti tarafından da destekleniyor. Dolayısıyla Suriye'nin kuzeyinde kazanılan zaferler, Suriye ordusu ile Kürtlerin Suriye halkının tamamı için kazandığı ortak zaferlerdir. Suriye ordusunun doğrudan desteğinden herkes istifade ediyor" dedi.

TRT'YE CEVAP VERMEDİ

TRT muhabirinin "O zaman PYD niye müzakerelerde rejimin yanında yer almıyor? Suriyeli muhalifler bu durumu eleştiriyor" sorusunu ise Beşşar Caferi, "Bu sorunuzu ciddiye almıyorum" diyerek geçiştirdi. Başbakan Davutoğlu, geçtiğimiz günlerde, PYD'nin Suriye'nin meşru tek temsilcisi olan ılımlı muhalefetle mücadele ettiğini ve DAEŞ'le savaşan ılımlı muhalefet unsurlarını arkadan hançerlediğini belirtmişti.

'VURULAN FARKLI YPG'
Bu arada ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, terör örgütü PKK'nın Suriye uzantısı YPG içinde farklı gruplar olduğunu belirterek, Türkiye'nin Kilis'teki sınır hattından top atışlarıyla hedef aldığı YPG gruplarının, ABD tarafından desteklenen gruplar olmadığını söyledi.Toner, ABD'nin YPG'ye silah yardımı yaptığı iddialarına ise "Biz YPG'ye silah vermedik" sözleriyle reddetti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Suriye elçisinin PYD-YPG itirafı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN