Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İran ile Macaristan nükleer işbirliğine gidiyor

İran, küçük nükleer reaktör projesini Macaristan'a sundu. Projeye göre iki ülke tarafından üretilen reaktörler İran'da inşa edilip Asya ve Afrika'da satılacak.

Giriş Tarihi: 19.2.2016 12:43
İran ile Macaristan nükleer işbirliğine gidiyor
İran ile Macaristan nükleer işbirliğine gideceğini açıklandı. İki ülke, barışçıl amaçlarla kullanılacak reaktörleri üreterek Asya ve Afrika bölgelerinde satacak.

Konyuyla ilgili açıklama yapan İran'ın üst düzey nükleer yetkilisi Ali Ekber Salihi, "Biz barışçıl amaçlarla kullanılan nükleer reaktörleri, bu anlaşmayla birlikte tüm ticari ve teknik imkanlarımızı kullanmak istiyoruz" dedi.

Salihi ayrıca, Macaristan'la 25 megavatlı reaktör için Macaristan'la ortak proje geliştirdiklerini. Bu proje ilerledikten sonra Macaristan'la birlikte Asya ve Afrika'da reaktör pazarlayabileceklerini bildirdi
Geçen hafta İran üzerinden nükleer anlaşma sonrası İran üzerindeki nükleer yaptırımlar kalkmış ve birçok devlet İran'la ticaret yapabilmek için kolları sıvamıştı.
İran, sahibi olduğu nükleer santralı bir araştırma tesisine dönüştürürken elinde bulunan zenginleştirilmiş uranyum seviyesini de 12 tondan 300 kiloya indireceğinin sözünü verdi. P5+1 ve AB ise bunun karşılığında İran'a uyguladıkları tüm ambargoları kaldırdıklarını duyurmuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İran ile Macaristan nükleer işbirliğine gidiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN