Türkiye'nin en iyi haber sitesi

e karşı Türkiye ile omuz omuzayız

'daki hain saldırısının ardından uluslararası kuruluşlarla dünyanın dört bir yanındaki devletlerden en sert şekilde kınama mesajları geldi ve "Türkiye'nin yanındayız" denildi

Giriş Tarihi: 19.2.2016
Teröre karşı Türkiye ile omuz omuzayız
'da önceki akşam düzenlenen ve 28 kişinin hayatını kaybettiği saldırısına dünyadan kınama yağdı.

AB LİDERLERİ: AB devlet ve hükümet başkanlarının yaptığı ortak açıklamada, "AB liderleri olarak, Ankara'da meydana gelen terör saldırısını güçlü şekilde kınıyoruz. Kurbanların aileleri ve dostlarına başsağlığı diliyor ve Türk halkıyla dayanışmamızı ifade ediyoruz. Terör eylemleri, kimden ve nereden gelirse gelsin kabul edilemez. AB ve üye devletler, ortaklarla işbirliği içinde bu belaya karşı çabaları hızlandıracak" denildi.

FRANSA: Dışişleri Bakanı Jean- Marc Ayrault, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nu arayarak taziyelerini iletti. Ayrault ayrıca, Fransa'nın teröre karşı ülkemizle her zaman dayanışma içinde olduğunu söyledi.

RUSYA: Devlet Başkanı Vladimir Putin'in basın danışmanı Dmitry Peskov, Moskova'nın terör saldırısını kınadığını, acılı ailelere başsağlığı ve yararlılara acil şifalar dilediğini söyledi. Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada da Türk halkına başsağlığı dilenirken "Bu barbarca saldırının hiçbir haklı gerekçesi olamaz. Saldırıyı organize edenler gereken cezayı almalıdır" denildi.

AVRUPA GÜVENLİK VE İŞBİRLİĞİ TEŞKİLATI: AGİT Dönem Başkanı ve Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier ve AGİT Genel Sekreteri Lamberto Zannier, Ankara'daki terör saldırısını en güçlü şekilde kınadıklarını belirtti.

AVRUPA KONSEYİ : Genel Sekreter Thorbjorn Jagland'ın saldırıdan büyük üzüntü duyduğu ve olayı kınadığı bildirildi. Açıklamada, Jagland'ın "Avrupa Konseyi, üye ülkemiz Türkiye'nin yanında durmaya devam edecektir" dediği belirtildi.

ÇİN: Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hong Ley, Çin'in terörün tüm şekillerine karşı olduğunu belirtere tüm ilgili tarafların terörle mücadele işbirliğini artırması ve bölgesel güvenlik ve istikrarın korunmasında ortak hareket edilmesi gerektiğini söyledi.

YUNANİSTAN: Dışişleri Bakanlığı, saldırıyı Twitter hesabından yayımladığı mesajla kınadı. Çirkin terör saldırısının mümkün olan en şiddetli şekilde lanetlendiği belirtilen mesajda, "Ankara'daki patlamada hayatını kaybeden komşularımızın yasını tutuyoruz" ifadesine yer verildi.

DÜNYA MÜSLÜMAN ALİMLER BİRLİĞİ: Genel Sekreter Ali el Karadaği saldırıyı kınayarak "Özelde Türkiye'nin, genelde ise Arap ve İslam ülkelerinin güvenlik ve istikrarına kasteden eller, bölgede çatışmaların körüklenmesini, savaş fitillerinin ateşlenmesini hedefliyor" ifadesini kullandı.

İSLAM İŞBİRLİĞİ TEŞKİLATI:
Saldırıyı kınadığı bildirilerek, milli güvenliğini savunma, topraklarını ve istikrarını koruma konusunda Türk hükümetine tam destek verildiği belirtildi.

İSRAİL: İsrail'in Ankara Büyükelçiliği terör saldırısını kınadı. Yapılan açıklamada, saldırıda hayatını kaybedenler için duyulan üzüntü ifade edilerek Türk hükümeti ve halkına ve acılı ailelere başsağlığı ve yaralılara acil şifa dilekleri iletildi.

IRAK KÜRT BÖLGESEL YÖNETİMİ: IKBY Başkanı Mesud Barzani'nin ofisinden yapılan açıklamada "Bu terör saldırılarını şiddetle kınıyoruz. Terörün, Türkiye'nin siyasi istikrarı, birlikte yaşam kültürü ve içerideki sosyal huzuruna yönelik ciddi tehdit olduğuna inanıyoruz" denildi. Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz Al Suud ve Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamad Al Sani de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı telefonla arayarak taziyelerini iletti ve saldırıları şiddetle kınadı. Ankara'daki kanlı terör saldırısını Arjantin, Cibuti, Litvanya, Letonya, Endonezya, Kırgızistan, Hırvatistan, Kosova, Bosna Hersek, Güney Kore, Singapur, Malezya, Romanya, Gürcistan, Mısır, Kuveyt, Bahreyn, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Mali, Burundi, Çad, Kamerun, İsveç ve Norveç gibi daha birçok ülke daha kınadı.

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER:
Genel Sekreter Ban Ki-moon, saldırıyı kınadığını açıkladı ve "Birleşmiş Milletler bu trajik zamanda Türk halkı ve hükümetiyle dayanışma içindedir" ifadelerinde bulundu.

NATO:
Genel Sekreter Jens Stoltenberg "Bu tür saldırılara hiçbir şekilde meşruiyet atfedilemez. NATO müttefikleri, terörle mücadelede omuz omuzadır" dedi.


İNGİLTERE:
Başbakan David Cameron, "Düşüncelerim Ankara'daki terör saldırılarından etkilenenlerle birliktedir. Birleşik Krallık, bu acımasız şiddet eylemiyle dehşete düştü" dedi.

Ankara'da bombalı terör!

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Teröre karşı Türkiye ile omuz omuzayız
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN