Türkiye'nin en iyi haber sitesi

AB, PKK terörünü zirvede görüşecek

AB Konseyi Başkanı Tusk, Türkiye'nin terör örgütü PKK ve Suriye'deki uzantısı PYD ilgili taleplerini, mart ayına yapılacak 'nde görüşeceklerini söyledi.

Giriş Tarihi: 20.2.2016 05:05
AB, PKK terörünü zirvede görüşecek
AB Konseyi Başkanı , Türkiye'nin terörle mücadele konusundaki taleplerini gelecek ay yapılacak 'nde ele alınacağını bildirdi.

Tusk, iki gün süren AB Liderler Zirvesi'nin sonunda düzenlediği basın toplantısında, Ankara'daki terör saldırısını ve "Türkiye ile Rusya arasında artan gerginliği", karşı karşıya olan zorluklar arasında sıraladı.

AB Konseyi Başkanı, Türkiye'nin Ankara'daki terör saldırısı sonrası PKK ve uzantılarıyla ilgili Avrupalı müttefiklerinden somut adımlar beklediği ve AB'nin bu konuda ne yapacağıyla ilgili bir soru üzerine, şöyle konuştu:

"Terörle mücadelede işbirliği konusunda Cumhurbaşkanı ve Başbakan ile sürekli irtibat halindeyiz. Bu yüzden de mart ayının başında Başbakan Davutoğlu'nun katılacağı ortak bir zirve çağrısı yapmaya karar verdik. Bu sorularınıza dair detayları bu zirveden sonra konuşabiliriz."

MERKEL'DEN GÜVENLİ BÖLGE AÇIKLAMASI

Almanya Başbakanı de Halep'te devam eden saldırılar ve güvenli bölge oluşturulması konusunda açıklamalarda bulundu. Halep'in sembolik bir şehir olduğunu ifade eden Merkel, şunları söyledi:

"Sivillerin kendilerini güvende hissedecekleri bir bölgenin kurulması gerektiğini açıkça ifade ettik. Mesela Türkiye sınırı, Azez ve civarı... Cenevre'de görüşmeler sürüyor. Bugün 10 binlerce Suriyeli bombardıman korkusu yaşıyor. Onlar için en önemli şey bu güvenli bölgeye sığınabilmek. Müzakereler yoluyla, Esad yönetimine ve ona destek veren tüm güçlere bu güvenli bölgenin oluşturulması çağrısını yaptık."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
AB, PKK terörünü zirvede görüşecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN