Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Efsane gerçek çıktı

16'ncı yüzyıldan beri kulaktan kulağa yayılıp efsaneye dönüşen "kaynayan nehir", Amazon ormanlarında bulundu. 6 km uzunluğunda, 86 santigrat sıcaklığa sahip nehrin bazı bölümleri kaynama noktasına

Giriş Tarihi: 20.2.2016
Efsane gerçek çıktı
Amazonlar'da 86 santigrat derece sıcaklıkta ve 6 kilometre uzunluğunda ırmak olduğu söylentisi gündeme bomba gibi düştü. Andres Ruzo isimli yerbilimci, birçok uzmanın imkânsız dediği "kaynayan ırmak" efsanesinin doğru olduğunu ortaya çıkardı. Ruzo, Peru'da geçirdiği çocukluğu boyunca Amazon ormanlarında "kaynayan ırmak" efsanesini duyarak büyümüştü. Tarihi kaynaklarda da Meksika ve Peru'yu 16'ncı yüzyılda istila eden İspanyol konkistadorlar da altın şehirleri keşiften her döndüklerinde böyle bir ırmaktan bahsediyordu. Nesiller boyunca, kulaktan kulağa aktarılan bu efsaneyi hiçbir zaman aklından çıkarmayan Ruzo, yıllar sonra doktora çalışmasına konu edindiği Peru'daki jeotermik kaynak potansiyellerini incelerken, bu efsanenin doğruluk payının olup olmadığını sorgulamaya başlamıştı. Keşif sırasında yaşadıklarını TED konferansındaki sunumunda anlatan Ruzo, meslektaşlarına, hükümet yetkililerine ve madencilik şirketlerine efsanenin doğru olup olmadığını sorduğunu, ancak her seferinde "hayır" cevabını aldığını belirtiyor. Yenilenebilir enerji kaynakları ve çevre hakkında araştırmalar da yapan jeolog, nehir efsanesine inanmayanların büyük bir çoğunluğunun "volkanik oluşumun bulunmadığı bu bölgede bir sıcak su nehrine rastlanmasının imkânsız olduğunu söylediğini" belirtti.

TEYZESİ SAYESİNDE KEŞFETTİ

Ruzo sadece teyzesinin ve dayısının bu efsaneye inandığını ve onlar sayesinde bu keşfi yaptığını söylüyor. Araştırmacı, efsaneyi ilk duyduktan yıllar sonra, teyzesinin kaynayan ırmağı gördüğünü ve içinde yüzdüğünü söylemesiyle keşif için harekete geçtiğini aktarıyor. Teyzesiyle ırmağı bulmaya gittiklerini belirten Ruzo, efsane nehri Mayantuyacu bölgesinde kendi gözleriyle gördüğünü ve oldukça şaşırdığını anlattı. Peru'daki Amazon ormanlarında uzun bir keşif gezisi gerçekleştiren Ruzo, 86 santigrat derece sıcaklığa sahip, 6 kilometre uzunluğunda ve derinliği bazı noktalarda 25 metreye ulaşan ırmağın öncelikle bir kısmını bulmuştu. Ruzo, ırmağın bazı bölümlerinde su sıcaklığının kaynama noktasına yakın olduğunu ve nehre düşüp haşlanmış hayvan ölüsüne sık sık rastladığını söyledi.

YOK OLMA TEHLİKESİ VAR
"Kaynayan nehir: Amazon'da keşif ve macera" isimli bir kitap yazan yerbilimci Ruzo, "Bu nehrin bir doğa mucizesi olduğunu ve eğer bir şey yapmazsak yok olacağını fark ettim" dedi. Ruzo, 2011'den beri araştırma yaptığı bölgede kaçak ağaç kesimi yapıldığını ve bu konuda acilen önlem alınmazsa nehrin yakın gelecekte tarihe karışabileceği uyarısında bulundu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Efsane gerçek çıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN