Hırsız Kraliçe!

Giriş Tarihi: 20.2.2016 06:10 Güncelleme Tarihi: 20.2.2016 08:24
Hırsız Kraliçe!

'dan çalınan ve Kraliçesi Victoria'ya hediye edilen 450 milyon liralık için dava açıldı. Hintli avukat, 'i hırsızlığı sürdürmekle suçladı.

'nin önemli hırsızlıklarından biri daha mahkemede... Adı 'Işık Dağı' (Koh-i-Noor) anlamına gelen 105 karatlık ın, Pencap eyaletinin sömürgeleştirilmesinin ardından 1869 yılında İngiltere tarafından çalındı. Koh-i-Noor isimli elmas var. İngiltere ise Kraliyet Mücevherleri envanterinde bulunan 100 milyon sterlin (440 milyon TL) değerindeki elmasın, 1850 yılında 'ya hediye edildiği kesinleşti. Şimdi o elmasın bulunduğu tacı takan 'e açılan dava, İngiltere gündeminin ilk sırasına çıktı. lı işadamları, avukatlar ve sanatçılar İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth'in hesap vermesi gerektiğini söyledi.

TARİHİN EN ÇILGIN KRAL VE KRALİÇELERİ!

KÜLTÜREL MİRAS

Rubric Lois King hukuk bürosundan Satish Jakhu, İngiliz hukukundan sonuç alamamaları halinde, davayı Uluslararası Adalet Divanı'na götürebileceklerini söyledi. Satish Jakhu, "2009 yılında İngiliz Parlamentosu, bir karar aldı. O karara göre İngiltere'nin çalınmış sanat eserlerini iade etmesini öngören yasa nedeniyle dava açtık" dedi. Elmas, İngiltere tarafından çalınmadan önce Hindistan'daki ünlü Kollur Madeni'nden çıkarılmıştı. Bollywood aktörlerinden Bhumicka Singh, "Koh-i- Noor sadece 105 karatlık bir taş değil, aynı zamanda tarihimizin bir parçası. Bu elmasın geri verilmemesi halinde, İngiltere ve 'i daha da zor durumda bırakmak için elimizden geleni yapacağız" ifadelerini kullandı.

SARAYDA ELMAS TOPLANTISI

Kraliyet Ailesi'nin avukatları, 'Işık Dağı' (Koh-i-Noor) elmasının iade edilmemesi için her yolu denemekte kararlı. Bu konuda ülkenin en önemli avukatlarıyla toplantılar yapan Kraliçe II. Elizabeth'in avukatlarının, her detay için özel bir çalışma yapacağı iddia edildi. Kraliçe II. Elizabeth'in de geçtiğimiz pazartesi günü Buckingham Sarayı'nda bir toplantı yaptığı ve elmasın manevi değerinin İngiltere için çok önemli olduğunu söylediği iddia edildi.

Kaynak: Takvim
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hırsız Kraliçe!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN