Türkiye'nin en iyi haber sitesi

li den ''

muhalefetine bağlı Müzakere Yüksek Komitesi, Suriye’deki bütün cephelerin muhtemel e uymayı prensip olarak kabul edebileceğini bildirdi.

Giriş Tarihi: 20.2.2016 22:49
Suriyeli muhaliflerden 'ateşkes' açıklaması

muhalefetine bağlı Müzakere Yüksek Komitesi, Suriye'deki bütün cephelerin muhtemel e uymayı prensip olarak kabul edebileceğini bildirdi.

Suriye eski Başbakanı ve Müzakere Yüksek Komitesi Koordinatörü Riyad Hicab'ın, Suriye'de ateşkesin uygulanmasına yönelik çeşitli muhalif gruplarla yaptığı toplantının ardından komiteden yapılan yazılı da, "Suriye'deki muhalif gruplar, güvenlik garantileri verilmesi, Rusya, İran, mezhepçi ve paralı milislerin saldırılarını durdurması şartıyla taraflar arasında muhtemel ateşkese prensip olarak uymayı kabul edebileceklerini dile getirdi" ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Muhalif gruplar, havadan Rusya, karadan ise İran'a bağlı terörist grupların desteğine muhtaç ve fiiliyatta hiçbir gücü olmayan Suriye rejimiyle böyle bir anlaşmanın yapılamayacağını vurguladı. Muhalif gruplar içerisindeki kaynaklar, bütün taraflar çatışmayı aynı anda bırakmadan, çeşitli bölge ve kentlere uygulanan ablukalar kalkmadan, insani yardımlar ihtiyaç duyulan bölgelere ulaştırılmadan ve başta kadın ve çocuklar olmak üzere tutuklular serbest bırakılmadan ateşkese uyulmasının mümkün olamayacağına dikkat çekti."

Açıklamada ayrıca, "rejim ve müttefiklerinin, rejimin devamının baskı, çatışma ve zorla göç ettirme politikalarına bağlı olduğunu bildiği bu sebeple siyasi ve insani alanlarında herhangi bir ilerlemenin kaydedilmesini istemediği" kaydedildi.

Hicab'ın çeşitli muhalif gruplar arasında varılan söz konusu ittifaktan memnuniyet duyduğuna değinilen açıklamada, Hicab'ın rejim ile müttefiklerinin böyle bir ateşkese uymasını beklemediğini söylediği aktarıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Suriyeli muhaliflerden 'ateşkes' açıklaması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN