belgesine göre , 'nın kolu

yönetimindeki üst düzey yetkililerin, Suriye'nin kuzeyinde faaliyet gösteren /YPG örgütünü terör örgütü 'dan farklı değerlendirdiklerine yönelik açıklamalarına rağmen PYD, ABD'nin terörle mücadeledeki larını bir araya getiren ana unun internet sitesinde "PKK terör örgütünün Suriye'deki kolu" olarak yer alıyor.

Giriş Tarihi: 22.2.2016 10:06 Güncelleme Tarihi: 22.2.2016 10:32

hükümetinin terörle ilgili elde ettiği tüm ı bir araya getiren ve analiz eden ana u Ulusal Terörle Mücadele Merkezi'nin (NCTC) internet sitesinde bulunan "terör grupları" başlığı altında örgütü hakkındaki bilgiler Kongra-Gel (KGK) başlığında veriliyor.

Metnin başında "daha önce PKK olarak bilinen KGK'nın Irak'ın kuzeyi ve Türkiye'nin güneydoğusunda faaliyet gösteren ayrılıkçı bir grup" olduğu belirtiliyor. Örgütün 1984'te silahlı şiddet eylemlerine başladığı kaydedilen metinde, bu eylemler nedeniyle 45 bin kişinin hayatını kaybettiği ifade ediliyor.

Metinde örgütün güvenlik güçleri, hükümet binaları ve kendilerine karşı çıkan köylülere yönelik eylemler düzenlediği bilgisi yer alıyor. Yazının son bölümünde ise KGK'nın Suriye'nin kuzeyinde varlığını artırdığı belirtiliyor ve , "KGK'nın Suriye kolu" olarak tanımlanıyor. Bu bölümde şu ifade bulunuyor:

"Kuzey Irak'taki kalesine ek olarak, KGK'nın Suriye kolu olan Demokratik Birlik Partisi (PYD) Suriye'nin kuzeyinde Türkiye sınırı boyunca Kürt bölgelerinde kontrol sağlayarak varlığını artırdı, bu da Türkiye'ye yönelik tehdidin yükselmesi ve sınır boyunca gerilimin artmasına dair endişeleri doğurdu."

ABD Ulusal Terörle Mücadele Merkezi (NCTC), hükümetin terörle ilgili merkezi "bilgi bankası" olarak tanımlanıyor. Merkez ülkenin diğer tüm istihbarat kuruluşlarıyla çalışarak istihbaratı analiz ediyor. NCTC, diğer hükümet kurumlarına istihbarat desteği sağlıyor ve her yıl tüm dünyada faaliyet gösteren terör grupları hakkında bilgileri içeren "Terörle Mücadele Yıllığı" yayımlıyor.

2013 yılında yayımlanan belgede ve kuruluşun internet sitesinde PYD'nin KGK'nın Suriye kolu olduğuna ilişkin ifade yer alırken, 2014 ile 2015 yıllarına ait belgelerde bu ifadede bulunmuyor. 2015'teki Terörle Mücadele Yıllığı'nın indeks kısmında PYD'nin isminin 124'üncü sayfada yer aldığı belirtilmesine rağmen bu sayfaya bakıldığında PYD ile ilgili bir ifadeye rastlanmıyor.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, geçen hafta, PKK ve PYD/YPG ile ilgili politikalarında değişiklik olmadığını belirterek "PKK'yı yabancı bir terör örgütü olarak görüyoruz. YPG'yi farklı görüyoruz" demişti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ABD belgesine göre PYD, PKK'nın kolu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN