Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'de " ı" kutlanıyor

'de ay takvimine göre dolunayın ilk görüldüğü gece olan Yüenşiao ( ı) kutlanıyor.

Giriş Tarihi: 22.2.2016 10:41 Güncelleme Tarihi: 22.2.2016 10:41
Çin'de Fener Bayramı kutlanıyor

Ülkedeki en büyük geleneksel lardan olan Festivali larına, Şanghay kentinde modern binaların arasında bulunan Yüyüen Bahçeleri evsahipliği yapıyor.

'in ekonomi ve finans lokomotifi Şanghay'daki "Çin Mahallesi" olarak da bilinen bölgede, ışıklarla donatılmış geleneksel figürlerin sergilendiği meydanlar, ziyaretçilere görsel ziyafet sunuyor.

Geleneksel Çin mimarisine göre yapılan binaların bulunduğu dar sokaklarda halk, birbirinden ilginç ışık gösterilerini izlemek için uzun kuyruklar oluştururken, özellikle hayvan takvimine göre Maymun yılına girilen ülkedeki en popüler tarihi efsanelerden olan dev "Sunvukong" (maymun adam) figürü büyük ilgi çekiyor.

SEVGİLİLERİN DE BAYRAMI

Batı Han Hanedanlığı (MÖ 202-MS 8) döneminde kutlanmaya başlayan "Yüenşiao", Doğu Han Hanedanlığı İmparatoru Mingdi'nin Budizm'i seçmesi ve aynı günün Buda'nın dünyaya geldiği tarih olduğunu öğrenmesiyle bayram ilan edildi.

Budizm'i benimseyen dönemin imparatoru, bu gece fener yakarak Buda'ya olan saygısını göstermeye başladı. İmparator, halka da aynı şekilde fenerler yakarak yüksek yerlere asmalarını emretti ve bu kutlama şekli geleneksel hale geldi. Gün, Tang Hanedanlığı döneminde görkemli törenlerle kutlandı.

Fener Bayramı'nda Çinliler, suda haşladıkları yuvarlak şekildeki pirinç unundan yapılmış tatlılar yiyerek aileleriyle bir araya geliyor. Bayram, sonraları Çin'de sevgililerin de bayramı olarak anılmaya başlandı.

Koyun yılını geride bırakarak maymun yılına giren Çin'de yeni yıl kutlamaları Fener Bayramı ile sona eriyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çin'de "Fener Bayramı" kutlanıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN