Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Rusya en korkunç savaş suçlarını işliyor'

Uluslararası Af Örgütü tarafından yapılan değerlendirmede Suriye'de sivilleri, hastaneleri ve okulları vurmaya devam eden Rusya'nın son yıllarda işlenen en korkunç savaş suçlarından bazılarından sorumlu olduğu belirtildi

Giriş Tarihi: 23.2.2016
'Rusya en korkunç savaş suçlarını işliyor'
Suriye'de 30 Eylül'den bu yana sürdürdüğü hava operasyonlarında terör örgütü DAEŞ'ten çok ılımlı muhalifleri ve sivilleri vuran Rusya'nın savaş suçu işlediğine dair önemli bir açıklama daha geldi. İngiltere merkezli Sky News televizyon kanalı Suriye'de sivil yerleşim yerlerini vurduğunu reddeden Rusya'nın açıklamalarının gerçeği yansıtmadığı ortaya koydu. Sky News'ün özel haberine göre Suriye'den gelen fotoğraflar ve ifadeler Rusya'nın hastane, okul ve yardım gönüllülerini vurmaya devam ettiğini gösterdi. Haberde ayrıca Uluslararası Af Örgütü'nün değerlendirmelerine de yer verildi. Örgütün Kriz Müdahale Programı Yöneticisi Tirana Hassan, Sky News'e verdiği röportajda Rusya'nın son yıllarda işlenen en korkunç savaş suçlarından bazılarından sorumlu olduğunu belirtti. Hassan, Rus uçaklarının son haftalarda Suriye'de kasten sivil yerleşim yerleri ile kurtarma görevlilerini vurduğunu ve okul, hastane ile evleri hedef alan bu saldırıların hâlâ sürdüğünü kaydetti. Hassan, Suriye rejimi ile Rusya'nın ayrıca ölü ve yaralıları tahliye etmeye çalışan yardımsever ve sivillerin hayatını kaybettiği ikinci bombardımanları gerçekleştirdiğine işaret etti. Suriye'deki kurtarma görevlileri, sivil yerleşim yerlerinin parça tesirli ve termobarik bombalarla her gün saldırıya uğradığını belirtiyor. Rusya'nın, Suriye'de düzenlediği hava saldırılarında en az 27 okulu ve 27 sağlık merkezini vurduğu biliniyor.

EN KANLI SALDIRILAR
Suriye'de Suriye'de pazar günü ardı ardına gerçekleştirilen bombalı saldırılarda ölenlerin sayısı 184'e yükseldi. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi başkent Şam'da 120, Humus'ta düzenlenen saldırıda da 64 kişinin öldüğünü duyurdu. DAEŞ'in üstlendiği saldırılar, Mart 2011'den bu yana iç savaşta şimdiye kadarki en kanlı eylemler oldu.

ATEŞKES 27 ŞUBAT'TA
Suriye'deki savaşa politik çözüm bulunması için ateşkes arayışında olan ABD ve Rusya anlaşmaya vardı. DAEŞ ile El Nusra'nın dahil edilmediği anlaşma 27 Şubat'ta yürürlüğe girecek. Anlaşmaya göre; ateşkese dahil olmak isteyen tüm grupların 26 Şubat öğle vaktine kadar saldırıları durdurması gerektiği belirtildi. Bu arada Beşar Esad'ın, parlamento seçimlerinin 13 Nisan'da yapılması kararı aldığı bildirildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Rusya en korkunç savaş suçlarını işliyor'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN