Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ermeniler Babamı diri diri yaktı

Giriş Tarihi: 24.2.2016 12:55 Güncelleme Tarihi: 24.2.2016 12:55
Ermeniler Babamı diri diri yaktı

Ermeni ordusunun 1992'de 'ın Karabağ bölgesindeki Hocalı kasabasında yaptığı katliama 8 yaşında tanıklık eden Hazangül Emirova, babasının öz toprağını satmadığı için Ermeniler tarafından üzerine benzin dökülerek diri diri yakıldığını söyledi.

Emirova, Ermeniler tarafından esir alındıkları 25 Şubat'ı 26 Şubat'a bağlayan geceyi anlattı. O gece asrın en dehşetli facialarından birinin yaşandığını belirten Emirova, gece saat 23.00 civarında kente Ermenilerin baskın yapmaları üzerine annesi, babası ve kardeşleriyle yalın ayak kaçmaya çalıştıklarını, gün ağarırken babası ve 8 aylık kız kardeşiyle esir alındıklarını söyledi. Annesi ve 4 yaşındaki kız kardeşinin ise öldürüldüğünü dile getiren Emirova, esir alınmalarının ardından babasından ayrı bölgede tutulduklarını aktardı.

"BENİ ÖLDÜRSENİZ DE ÖZ TOPRAĞIMI SATMAYACAĞIM"

Tutulduğu bölgedeki Ermenilerden birine babasını görmek istediğini söylemesi üzerine babasının yanına götürüldüğünü ifade eden Emirova, "Babamın yanına götürüldüğümde onu ağaca bağlı olarak gördüm. Ermeniler, babamdan, 'Tüm toprakları Ermenilerindir' demesini istiyorlardı. Babam ise 'Beni öldürseniz de öz toprağımı satmayacağım' dedi. Ermeniler, 'Bak çocuklarının gözü önünde seni öldürürüz' diyerek 'Azerbaycan toprakları Ermenilerindir' sözünü söylemesi konusunda baskı yaptılar. Babam ise daha önceki sözlerini tekrarladı" diye konuştu.

Babasının Ermenilerin istediğini yapmadığı için üzerine benzin dökerek diri diri yakıldığını anlatan Emirova, o ana kadar ölümün ne olduğunu bilmediğini, sonrasında ise başına nelerin gelebileceğini tahmin edemediğini ifade etti.

Azeriler ve Ermeniler arasındaki esir değişimi sonrasında kız kardeşiyle birlikte Azeri birliklerine teslim edildiklerini ve böylece sağ kalmayı başardığını belirten Emirova, Azeri askerlerin kendilerini Ağdam bölgesine getirdiklerini belirtti.

Kız kardeşiyle birlikte nenesinin yanında büyüdüğünü söyleyen Emirova, Bakü'de bir güzellik salonunda çalıştığını söyledi.

"ÇOCUKLAR BİZİM GİBİ YETİM KALMASIN, ANNESİZ, BABASIZ BÜYÜMESİN"

Azerbaycan topraklarında bir daha savaş yaşanmamasını istediğini dile getiren Emirova, "Çocuklar bizim gibi yetim kalmasın, annesiz, babasız büyümesin. İşgal altındaki Karabağ kazandığında atamın ruhu rahatlayacak. Ermeniler ise bizim düşmanız olarak kalacak" dedi.

Uluslararası toplumun Ermenilerin Azerilere yaşattığı facialara duyarsız kalmamasını isteyen Emirova, dünyanın nı tanıması gerektiğine işaret etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ermeniler Babamı diri diri yaktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN