Merkel'i sanılandan daha çok dinlemişler

Giriş Tarihi: 24.2.2016
Merkel'i sanılandan daha çok dinlemişler

WikiLeaks sitesi, ABD istihbaratının Almanya Şansölyesi Angela Merkel ve BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon'un da aralarında bulunduğu birçok lideri dinlediğini ortaya çıkardı

Uluslararası camiayı sarsan gizli bilgileri ifşa eden WikiLeaks sitesi, bu kez ABD istihbaratının Almanya Şansölyesi Angela Merkel ve Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-moon'un da aralarında bulunduğu birçok dünya liderini dinlediğini ortaya çıkardı. Dün yayınlanan belgelere göre ABD'nin Ulusal Güvenlik Masası (NSA), 2008'de gerçekleşen Ban-Merkel görüşmesini gizlice dinledi. Belgede Ban'ın 'iklim değişikli konusunda oynadığı liderlik rolü dolayısıyla' Merkel'i kutladığı bilgisi yer aldı. Ban'ın "Göreve yeni başlayan ABD Başkanı Obama'yı, iklimi kurtarma çabalarına ortak etmek için ortamın uygun olduğu" şeklinde fikir belirttiği aktarıldı. WikiLeaks kurucusu Julian Assange, "BM Genel Sekreteri'nin gezegeni iklim değişikliğinden koruma amacıyla yaptığı özel buluşmaların, kendi petrol şirketlerini korumayı amaçlayan bir ülke tarafından dinlendiğine tanık oluyoruz" dedi. NSA tarafından dinlenilen bir diğer konuşmanın da İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu ile dönemin İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi arasında geçtiği kaydedildi. Bu konuşmada Netanyahu'nun Berlusconi'ye "Obama'yla anlaşma konusunda yardım teklif ettiği" belirtildi.

DAHA ÖNCE KRİZ ÇIKMIŞTI

WikiLeaks'in yayınladığı protokollerde, Avrupa Birliği ile Japonya arasında varılan gizli ticari sözleşmelerle Merkel'in Fransa ve İtalya liderleriyle yaptığı görüşmeler de yer aldı. NSA'nın daha önce de Merkel'in cep telefonunu bile dinlediği ortaya çıkmış, Almanya Federal Meclis de dinleme olaylarını araştırmak üzere Meclis Araştırma Komisyonu kurmuştu. Komisyonun çalışmaları hâlâ sürerken, dinleme skandalı iki ülke arasında krize neden olmuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Merkel'i sanılandan daha çok dinlemişler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN