Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'nın 'ye verdiği zarar 100 milyon dolara yükseldi

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi () Hükümeti Sözcüsü , nın 17 Şubat'tan bu yana çalışmadığını belirterek, "dan 'yı sorumlu görüyoruz. PKK daha önce de boruya saldırmış ve üstlenmişti" dedi.

Giriş Tarihi: 24.2.2016 10:22 Güncelleme Tarihi: 24.2.2016 10:23
PKK'nın IKBY'ye verdiği zarar 100 milyon dolara yükseldi

Dizayi, Kürdistan Demokrat Partisi'nin (KDP) resmi internet sitesinde yayımlanan açıklamasında, Kerkük-Yumurtalık petrol boru hattının patlatılmasından terör örgütü PKK'yı sorumlu gördüklerini ifade ederek, "Maalesef bu daha önce de defalarca kez tekrarlanmıştır. PKK, birkaç gün önce Kürdistan bölgesi ile Türkiye arasındaki anlaşmaya ilişkin tehditlerde bulunmuştur. Özellikle de doğalgaz borusuna ilişkin tehditleri ortadadır. Bu da saldırıdan PKK'nın sorumlu olduğuna dair açık bir delildir" görüşlerini dile getirdi.

hükümetinin, ihraç ettiği petrolden aylık 380 milyon dolar gelir elde ettiğini aktaran Dizayi, "Bu gelirle yaklaşık 800 milyon dolar tutarındaki memur maaşlarını karşılamaya çalışıyoruz. Hükümetin öncelikli amacı memur maaşlarını temin edebilecek bir eylem planıdır. Ancak maalesef petrol satışları ve diğer iç gelirler memur maaşlarını karşılayamıyor" diye konuştu.

Türkiye sınırında tarafından patlatılan boru hattının etrafının mayınlı olduğunu ve bu nedenle tamiratın uzun sürdüğünü kaydeden Dizayi, "Petrol sevkiyatı 1 haftadır yapılamıyor. Kürdistan bölgesinin bu süredeki zararı yaklaşık 100 milyon dolardır" ifadesini kullandı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
PKK'nın IKBY'ye verdiği zarar 100 milyon dolara yükseldi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN