Binlerce sığınmacı Yunanistan’da mahsur

Avusturya ve bazı batı Balkan ülkelerinin sınırlarını kapatma kararı almaları, sığınmacıların Yunanistan'da mahsur kalmalarına neden oluyor.

Giriş Tarihi: 25.2.2016 12:02
Binlerce sığınmacı Yunanistan’da mahsur
Bu durum karşısında Yunanistan diplomatik yollardan Avrupa Zirve Toplantısı'nda kararlaştırılanların yerine getirilmesi ve Ege'de NATO'nun faaliyet göstermesi konusunda baskı yapmaya çalışıyor.

SIĞINMA MERKEZLERİ DOLUP TAŞTI
Avrupa sınırlarının bir biri ardına kapanması üzerine binlerce sığınmacı Yunanistan'da mahsur kaldı. Geçici sığınma merkezleri dolup taştı.

Binlerce Suriyeli ve Iraklı sığınmacı Eidomeni'de bekletilirken, Afganistanlılar Diavata'ya naklediliyor. Bir yandan durmaksızın Adalar'dan Pire Limanı'na indirilen göçmenlerin kimlikleri tespit edilmeye çalışılırken, göçmen ağırlama merkezleri kapasitelerini çoktan aştığından birçoğu Atina-Lamia kara yolu boyunca konaklamak zorunda kalıyor. Otobüslerin içinde bekleyemeyenler 450 kilometrelik bir yolu yürüyerek kat edip sınıra varmaya çalışıyor. Bu sabah 6.40'ta Pire Limanı'na inen 1.352 sığınmacı Eidomeni'ye gitme imkânları olmadığından limanda kalıp, konaklama yerlerine sevk edilmeyi bekleyecekler.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Binlerce sığınmacı Yunanistan’da mahsur
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN