BM yardım işini eline yüzüne bulaştırdı!

Giriş Tarihi: 25.2.2016 22:50
BM yardım işini eline yüzüne bulaştırdı!

BM, 21 palet yardım malzemesinden 10'unun kayıp, kalan 11'den ise 4'ünün paraşüt açılmadığı için hasar gördüğünü bildirdi.

BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, gazetecilere yaptığı açıklamada, DAEŞ kuşatması altındaki Deyrizor'da dün havadan atılan insani yardımların akibetine ilişkin bilgi verdi.

RÜZGARIN HIZINI HESAPLAYAMAMIŞLAR

Dujarric, Dünya Gıda Programı (WFP) tarafından hazırlanan gıda malzemelerinin atımında rüzgar ve yüksekliğe bağlı teknik aksaklıklar nedeniyle bazı sorunlar yaşandığını söyledi.

YARISI KAYBOLDU, YARISININ YARISI DA HASAR GÖRDÜ

Malzemelerin yaklaşık 7 km yükseklikten bırakıldığını kaydeden Dujarric, WFP'nin verdiği bilgilere göre, 21 paletten 10'unun kayıp durumda olduğu ve nereye nasıl indiği konusunda bilgi olmadığını, 4'ünün ise paraşüt açılmadığı için hasar gördüğünü belirtti.

YENİDEN YARDIM ATACAKLAR

Dujarric, havadan yardım atımının çok maliyetli ve son çare olarak kullanıldığını ifade ederek, bir kaç gün içinde bölgeye yeniden havadan yardım atımı yapılacağını söyledi.

Dujarric, daha önce yaptığı açıklamada, BM'nin yardımları Güney Sudan'da da birlikte çalıştığı bir Rus sivil havacılık şirketiyle yapacağını belirtmiş, Rusya'nın Suriye'de taraf olduğunun hatırlatılması üzerine de havadan yardımların uzmanlık gerektirdiğini ve tecrübesi nedeniyle Rus firmanın seçildiğini savunmuştu.

BM İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı ve Acil Yardım Koordinatörü Stephen O'Brien, dün BMGK'da yaptığı açıklamada, Deyrizor'da kuşatılmış bölgeye havadan 21 ton insani yardım malzemesi atıldığını söylemişti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
BM yardım işini eline yüzüne bulaştırdı!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN