Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mültecilerin yarıdan fazlası Türkiye'de

BAREM’in, dünyanın önde gelen pazarlama ve sosyal araştırma ağı olan ortağı WIN/Gallup International ile birlikte gerçekleştirdiği “Mülteciler Araştırması” için 69 ülkede 68.595 kişi ile görüşüldü. Türkiye son rakamlara göre ülkesindeki iç savaştan kaçan 4,7 milyon Suriyeli’nin 2,6 milyonunu misafir ediyor ve bu iş için bugüne kadar 8,5 milyar Dolar harcadı.

Giriş Tarihi: 25.2.2016 14:21 Güncelleme Tarihi: 25.2.2016 14:22
Mültecilerin yarıdan fazlası Türkiye'de
Mülteciler Araştırması'na göre dünya nüfusunun %57'sinin mültecilerle ilgili görüşü olumlu, %32'si ise olumsuz düşünüyor. Olumlu düşünenlerin olumsuz düşünenlerden farkı olan Net destek, global olarak %25.

Orta Gelir Grubu'ndaki ülkeler mültecilere karşı

Ülke değiştirme konusunda dünyayı 3 grupta incelemek mümkün. Alt gelir grubundaki ülkelerin büyük bir bölümü mülteciliği destekliyor. Ortalama kişi başına yıllık geliri 10 bin Dolar ve altında kalan 18 ülkenin yalnızca 3 tanesi mültecilere karşı (Filistin, Gürcistan ve Kosova). Orta gelir grubundaki ülkelerinin çoğu ise mültecilere olumsuz bakıyor. Kişi başına yıllık geliri 10 bin ila 35 bin Dolar arasında olan 34 ülke içinde sadece 3 tanesi mülteciliği destekliyor. Bu ülkeler Çin, Meksika ve Peru. Türkiye de desteklemeyenler arasında. Üst gelir grubundaki ülkeler içinde mülteciliği destekleyen ve karşı olanlar var. Kişi başına yıllık geliri 35 bin Dolar ve üzeri olan bu 17 ülkenin 9 tanesi sığınmacıları desteklerken 8 tanesi sığınmacılara karşı.

Sığınmacılar konusundaki tavır, yaş ve gelir grupları arasında da önemli değişiklikler gösteriyor. Gençler, mültecileri yaşlılara göre daha çok destekliyor. Global Net destek 35 yaş altında %30 iken 35 yaş ve üzerinde %15'e düşüyor.

YARIDAN FAZLASI TÜRKİYE'DE

Türkiye son rakamlara göre ülkesindeki iç savaştan kaçan 4,7 milyon Suriyeli'nin 2,6 milyonunu misafir ediyor ve bu iş için bugüne kadar 8,5 milyar Dolar harcadı.

Her toplumu gelir seviyesine göre 5'te birlik gruplara ayırdığımızda yüksek gelirlilerin, sığınmacıları düşük gelirlilere göre daha çok desteklediğini görüyoruz. Gelir olarak en alt %20'lik kesimde mültecilere net destek %2 iken en üst %20'lik grupta bu oran %53'e çıkıyor.

BAREM Araştırma Kurucu Başkanı Pervin Olgun: "Araştırmanın sonuçları mülteciliğin hızla globalleşen dünyada uzun bir süre daha karşıt görüşlerin olduğu bir anlaşmazlık konusu olarak kalacağını gösteriyor. Bu; ekonomik, sosyal ve politik görüşlerin yanında duygularında işin içine girdiği çok karmaşık bir sorun. Türkiye açısından konu çok sıcak. Burası her dönemde göçlerin olduğu bir ülke ancak günümüzde Dünyanın en büyük sığınmacı ağırlayan ülkesiyiz. Araştırmacılar olarak dünyanın tüm bölgelerinde bu konudaki kamuoyunu objektif ve detaylı olarak izlemeyi sürdüreceğiz."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mültecilerin yarıdan fazlası Türkiye'de
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN