Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İsmi de var cismi de! Uçağı Ruslar düşürdü

Giriş Tarihi: 26.2.2016
İsmi de var cismi de! Uçağı Ruslar düşürdü

İngiliz sivil araştırma platformu Bellingcat, Malezya yolcu uçağını Ukrayna üzerinde karadan attıkları füzeyle vuran Rus birliğindeki askerlerin kimliklerini açıkladı

İngiliz Bellingcat sivil araştırma platformu Temmuz 2014'te Amsterdam- Kuala Lumpur seferi yaparken Ukrayna üzerinde düşürülen Malezya Havayolları'na ait MH17 sefer sayılı uçağını BUK füzesiyle vuran Rusya'nın 2'nci Taburu'na ait 53'üncü Uçaksavar Füze Birliği'nde görevli 20 Rus askerinin buzlanmış fotoğrafları ve kimliklerini yayımladı.

UYDU GÖRÜNTÜLERİ DE VAR

Bellingcat, 298 yolcunun öldüğü saldırının yapıldığı yerin uydu görüntüleri de delil olarak yayımladı. Görüntülerde Ukrayna'daki Rusya yanlısı ayrılıkçı grupların ve onlara destek veren Rus askeri birliklerinin kampları bulunuyor. Saldırıdan önce kampta yaşanan askeri araç hareketliliği de net şekilde belli oluyor. CNN'ye konuşan ABD'li havacılık uzmanı Jeff Wise ise Mart 2014'te kaybolan diğer Malezya uçağının da Rusya lideri Putin'in emriyle kaçırıldığını iddia etti.

7.6 MİLYON DOLARLIK TAZMİNAT DAVASI
Malezya Havayolları'nın, Mart 2014'te kaybolan uçağındaki yolculardan birinin eşi kocasının ölümünden sorumlu tuttuğu şirkete 7.6 milyon dolarlık tazminat davası açtı. Kayıp uçağı arama çalışmalarından sonuç çıkmamıştı. Hint Okyanusu'nun güneyinde yoğunlaşan arama çalışmalarına çok sayıda ülke destek vermişti. Uluslararası anlaşmalara göre yolcu başına yakınlarına 60 bin dolar tazminat ödenmesi gerekiyor. Şirket, herhangi bir kusur ve ihmalinin bulunmadığını ispatlarsa daha fazla tazminat ödemekten kurtuluyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İsmi de var cismi de! Uçağı Ruslar düşürdü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN