Türkiye'nin en iyi haber sitesi

NATO üyeleri Ege'de uzlaştı

NATO'nun Ege'de göçmen akınını yavaşlatmak için yürüteceği misyon konusunda anlaşıldı. NATO, Türkiye ve Yunanistan'a bilgi desteği verecek, her iki ülke birbirinin karasularına girmeyecek

Giriş Tarihi: 26.2.2016
NATO üyeleri Ege'de uzlaştı
Ege Denizi'ndeki göçmen akınına karşı NATO'ya ait gemilerin nasıl bir görev üstleneceği konusundaki anlaşmazlık dün çözüme kavuşturuldu. NATO gemilerinin bölgedeki göçmen trafiğini yavaşlatmak için yapacağı görev Türkiye ile Yunanistan arasında "karasuları" tartışmalarına neden olmuştu. Önceki gece gerçekleştirilen toplantının ardından ikisi de NATO üyesi olan Türkiye ve Yunanistan'a ait askeri güçlerin birbirlerinin karasuları ve hava sahasına girmeyecek şekilde yeni angajman kuralları ve görev tanımlaması yapıldı. Anlaşmaya varıldığını NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, "İttifakın, sığınmacı ve göç krizinde görev almasının usullerinde anlaşma sağlandığı" sözleriyle duyurdu. Stoltenberg, Türkiye, Almanya ve Yunanistan'ın talebi üzerine iki hafta önce NATO savunma bakanları toplantısında alınan kararın ardından yoğun bir çalışma yürütüldüğünü kaydetti. "Kriz hepimizi etkiliyor ve hepimiz çözüm bulmalıyız" diyen Stoltenberg, şunları kaydetti: "NATO Daimi Deniz Görev Grubu, keşif, izleme ve gözetleme faaliyetlerinde bulunuyor. Gemilerimiz, Yunan ve Türk yetkililere ve sahil güvenlik birimlerine bilgi sağlıyor olacak. Bu da, onların yasadışı insan kaçakçılığı şebekelerine karşı görevlerini daha etkili bir şekilde yerine getirmelerine yardımcı olacak. Ege Denizi'nde kendi görevlerimizi yürüteceğiz. Komutanlarımız, Yunanistan ve Türkiye ile koordinasyon içinde operasyonel olacakları alanları kendileri belirleyecek. NATO gemileri, Yunanistan ve Türkiye'nin karasularında konuşlanabilecek. Yunan ve Türk güçleri ise, birbirlerinin karasuları ve hava sahasında operasyonel olmayacak." Arama kurtarma faaliyetlerine de değinen NATO Genel Sekreteri ayrıca "Eğer ittifak gemileri, tehlike içindeki insanlarla karşılaşırsa, yardım etmedeki ulusal sorumluluklarını yerine getirmek zorundalar. Türkiye'den hareket eden kişilerin kurtarılması durumunda, bu kişiler Türkiye'ye götürülecek. Görevlerini yerine getirmede ittifak üyelerimiz, ulusal ve uluslararası kanunlara uyacak" dedi.

YUNANİSTAN'DAN VETO TEHDİDİ
Avrupa Birliği içişleri bakanları dün Brüksel'de göçmen krizini görüştü. Toplantıya; Avusturya, Slovenya, Hırvatistan, Bulgaristan, Arnavutluk, Bosna Hersek, Kosova, Makedonya, Karadağ ve Sırbistan'dan oluşan blok ile Yunanistan'ın restleşmesi damga vurdu. Balkan ülkeleri ve Avusturya, sınırdaki mültecilerin pasaportsuz ya da sahte belgeli olanların geri gönderilmesini önerdi. Öte yandan Avusturya ve bazı Balkan ülkelerinin sınırlarını kapatması nedeniyle binlerce sığınmacı Yunanistan sınırları içerisinde sıkışıp kalmış durumda. Krizle tek başına baş edemeyeceğini savunan Yunanistan ise diğer AB ülkeleri kota usulüyle mültecileri paylaşmazsa, martta yapılacak AB Mülteci Zirvesi'ndeki tüm kararları veto edeceğini söyledi. Yunanistan ayrıca Avusturya'nın önceki gün kendilerini dışlayarak Balkan ülkeleriyle bir mülteci zirvesi yapmasına tepki gösteren Yunanistan, Viyana'daki büyükelçisini geri çekti.

ORBAN: AB-TÜRKİYE ANLAŞMASI HAYAL
Alman Bild gazetesine konuşan Macaristan Başbakanı Viktor Orban, Türkiye ile AB arasında varılan mülteci anlaşmasını eleştirdi ve "Hayalden ibaret" dedi. Türkiye'den sığınmacıların alınıp AB içinde dağıtılabileceğine inanmayan Orban, "Erdoğan uzun zamandır dostlarım arasında. Türkiye ile ilişkilerimiz güven içinde. Ama Brüksel Türkiye'ye, yerine getiremeyeceğimiz vaatlerde bulunuyor" dedi.

SINIRA ASKER SEVK EDİLDİ

Macaristan hükümeti, sığınmacı kriziyle mücadele çerçevesinde sınırına askeri araçlar ve helikopter sevk etti. Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Macaristan-Sırbistan sınırındaki Morahalom, Asotthalom, Domasek, Kelebia ve Röske bölgelerine askeri araç ve helikopter gönderildiği bildirildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
NATO üyeleri Ege'de uzlaştı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN