Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'de ateşkes yürürlüğe girdi!

Giriş Tarihi: 26.2.2016 23:37 Güncelleme Tarihi: 27.2.2016 01:55
Suriye'de ateşkes yürürlüğe girdi!

'de bu gece yarısı itibarıyla çatışmaların durması anlaşmasını içeren karar tasarısı GK'da oybirliği ile kabul edildi. Suriye'de ateşkes bu gece yarısından itibaren yürürlüğe girdi

güvenlik Konseyi, Rusya ve ABD'nin girişimleri sonucu varılan ve bu gece yarısından itibaren 'de çatışmaların durmasını içeren karar tasarısını oybirliği ile kabul etti.

Kararda, Uluslararası Suriye Destek Grubu'nun çatışmaların durması konusunda anlaşmaya vardıkları vurgulanarak, Suriye rejimi ve müttefikleri ile Suriye silahlı muhalefetinin, çatışmaların durması kararına uyacaklarını ABD ve Rusya'ya ilettikleri belirtildi.

Karara göre Suriye'de çatışmalar sona erdirilecek, 2254 sayılı BM Güvenlik Konseyi kararı uygulanacak.

Suriye'de insani yardım konvoylarının en kısa yoldan biran önce ihtiyaç içindeki halka ulaştırılmasının temin edilmesi talep edilen kararda, 2254 sayılı kararda kabul edildiği üzere ülkede siyasi geçiş sürecinin başlatılması ve Suriye'nin geleceğine halkın karar vermesi isteniyor.

Karar metninde, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'dan, bu kararın uygulamasına ilişkin 15 gün içinde Konsey'e rapor sunması istendi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Suriye'de ateşkes yürürlüğe girdi!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN