Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İran'da kritik seçim

Giriş Tarihi: 27.2.2016
İran'da kritik seçim

55 milyon İranlı seçmen milletvekillerini ve Uzmanlar Meclisi üyelerini seçmek için dün sandık başına gitti. 88 üyeli Meclis, Dini Lider Ali Hamaney'in yerini alacak ismi belirleyecek

İran halkı, Batı'yla nükleer anlaşmanın sağlanmasının ardından düzenlenen ilk milletvekili ve Uzmanlar Meclisi seçimleri için dün sandık başındaydı. 55 milyon kayıtlı seçmen, parlamentonun 290 üyesiyle, Uzmanlar Meclisi'ni oluşturacak 88 ismi belirleyecek. Meclis, Dini Lider Ali Hamaney'in halefini seçeceği için, dünkü seçim, 1979'daki İslam Devrimi'nden bu yana düzenlenen en kritik seçimlerden biri olarak değerlendiriliyor. Ülkenin genelinde havaların da ısınmasıyla, seçimlere katılımın oldukça yüksek olduğu kaydedildi. İçişleri Bakanı Abdulrıza Rahmani Fazli, katılım oranını yüzde 70 dolayında tahmin ettiklerini belirtti. Oyunu başkent Tahran'da kullanan Dini Lider Ali Hamaney, "İran'ı ve onun onurunu düşünen herkesin bu seçimlere katılması gerekiyor" dedi. Hamaney, "Gözlerini üzerimizden hiç ayırmayan düşmanlarımız var. Seçimlere katılım oranı, bu düşmanları hayal kırıklığına uğratacak şekilde yüksek olmalı. Herkes gözlerini dikkatle açıp oy kullanmalı" şeklinde konuştu. Seçimlere katılan bütün isimler, başvuru sürecinde katı bir sansüre tabi tutuldu.

RUHAN İ İÇİN DE ÖNEMLİ

Dün yapılan seçimler, Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ve reformist kabinesi için de hayati önem taşıyor. Ruhani'nin, özellikle yaptırımların kaldırılmasının ardından atmak istediği ekonomik adımların akıbeti, meclisteki vekillerin desteğine bağlı. Ruhani ve eski cumhurbaşkanlarından Muhammed Hatemi, seçim kampanyaları sırasında halka çağrı yaparak, reformcu isimler için destek istemişti. Siyasi partilerin mevcut olduğu İran'da, milletvekilleri seçimlere parti listeleri içinde değil kişisel olarak katılıyor. Seçilmek için bir seçim bölgesinde oyların yüzde 25'ini kazanmak gerekirken, yeterli oran sağlanamazsa, seçimlerin ikinci turuna geçiliyor.

UZMANLAR MECLİSİ DİNİ LİDERİ SEÇİYOR

İran devlet sisteminin en önemli ayaklarından birini oluşturan Uzmanlar Meclisi, hepsi de dini bakımdan kariyer sahibi 88 isimden oluşuyor. 8'er yıllık sürelerle meclise seçilen din adamları, bu dönem muhtemelen Dini Lider Ali Hamaney'in yerine geçecek ismi belirleyecek. 76 yaşındaki Hamaney'in ileri derecede prostat kanseri hastası olduğu biliniyor. Meclis'e üye olacak isimler, seçimlerden önce Hamaney'in kontrolü altındaki kurulların onayından geçtiğinden, Uzmanlar Meclisi'nin yeni üyelerinin mevcut sistemin dışına çıkmasına ihtimal verilmiyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İran'da kritik seçim
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN