Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ateşkes sadece yüzde 10’luk kısımda

Dün yürürlüğe giren ateşkesin, Suriye'nin sadece yüzde 10'luk bir bölümünde uygulamaya konulduğu ortaya çıktı. Muhalifler, yaşanacak herhangi bir ihlalden rejimi sorumlu tutuyor

Giriş Tarihi: 28.2.2016
Ateşkes sadece yüzde 10’luk kısımda
Suriye'de, ABD ve Rusya'nın ortak çalışması ve BM Güvenlik Konseyi'nin tam desteğiyle dün geceden itibaren yürürlüğe konulan ateşkesin, ülkenin sadece yüzde 10'luk bir kesiminde uygulanacağı ortaya çıktı. Fransız haber ajansı AFP'nin yayımladığı özel analize göre, geri kalan bölgelerde çatışma, bombardıman ve askeri operasyonlar hız kesmeden devam edecek. Ateşkesin başkent Şam'ın dışında Halep, Humus ve Dera kentlerinde sadece kısmen yürürlükte olacağı, diğer kesimlerde ise, DAEŞ ve Nusra Cephesi örgütlerinin kontrolü altında bulunan alanların vurulmaya devam edeceği kaydedildi. Muhalifler, Beşar Esad rejimiyle onun destekçisi Rusya'nın, ateşkes anlaşmasında istisna kabul edilen DAEŞ ve Nusra Cephesi'ni bahane ederek her türlü muhalif yapıyı ortadan kaldırmaya çalışacağını savunuyor. AFP'nin görüşlerine başvurduğu Suriye uzmanı Fabrice Balanche'ın değerlendirmesine göre son durum şöyle:

PYD, TÜRKMENLERE YİNE SALDIRIYOR
Suriye'de ateşkese rağmen PYD, başta Türkmen birliklerine olmak üzere Suriye'nin farklı noktalarına saldırmaya devam ediyor. Suriye Türkmen Meclis Başkanı Abdurrahman Mustafa, "Halep'te PYD'li teröristler Türkmen birliklerine 00:45'te saldırdı. 01:20'de ise rejim tarafından Türkmen birliklerine ateş açıldı. Rejim, ateşkese saatler kala Azez'in güneybatısında kontrolündeki noktaları PYD'ye bırakarak çekildi" dedi. "Yörük Türkmen Çalıştayı ve Arama Konferansı" için Antalya'da bulunan Suriye Türkmen Cephesi Fatih Sultan Mehmet Tugayı Komutanı Mahmut Süleyman Zengin ise, ateşkesin sadece 50 dakika sürdüğünü belirterek, "Biz her gün iki, üç şehit verirdik, bugün ateşkesin üstüne 10 şehidimiz, 20 yaralımız oldu Bayırbucak'ta" dedi.

OPERASYONLAR HIZ KESMEYECEK
Şam'ın Deraya bölgesi, anlaşma dışında. Doğu Guta, Duma ve Arbin bölgelerinde ise, gerekli durumlarda saldırılar başlatılacak.
Humus'ta ateşkes sadece kentin kuzey kesiminde geçerli. Doğu bölgelerde ve Palmira'da ise silahlar susmayacak.
Hama'da sadece, aralarında Latamina'nın da bulunduğu dört kasaba ateşkesin çerçevesine dahil.
Halep'in batısındaki Atarib ve Daret İzze'de ateşkes uygulanırken, kentin kuzeyi ve doğusuysa tümüyle bombardıman alanı konumunda.
Güneydeki Dera kentinde Nusra Cephesi'nin elinde tuttuğu bütün bölgeler rejimin ve Rus savaş uçaklarının hedefinde olacak.
Deyr ez Zor ve Rakka da, DAE Ş terör örgütünün kontrolü altında bulunduğundan, bombardımanların edeceği yerler arasında.
Rejimin genellikle güçlü olduğu Lazkiye bölgesinde, muhaliflerin elindeki alanlarda da askeri operasyonlar hız kesmeden devam edecek.

RUSYA: YEŞİL BÖLGEDE UÇMAYACAĞIZ
Rusya Genelkurmay Başkanlığı yetkilisi Sergey Rudskoy, "Rusya, yeşil bölgede, yani bize ateşkes için başvuran silahlı oluşumların bulunduğu bölgelerde hava saldırılarını tamamen durdurdu" dedi. Rudskoy, 17 silahlı oluşumun ateşkese uymayı taahhüt ettiğini açıkladı. Rusya Savunma Bakanlığı da 34 bölgede çatışmaların durduğunu açıkladı.

'ATEŞKES GÖREV GÜCÜ DENETLEYECEK'
BM'nin Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura, Suriye'de çatışmaların sonlandırılması anlaşmasının uygulamasını "Ateşkes Görev Gücü"nün takip edeceğini söyledi. ABD ve Rusya eşbaşkanlığında çalışacak "Ateşkes Görev Gücü" sekreteryasını kendi ofisinin yürüteceğini anlatan Mistura, kamuoyuna periyodik açıklama yapacaklarını bildirdi.

'REJİM ATEŞKESİ İHLAL EDİYOR'
ABD'nin Suriye'de desteklediği muhalif oluşumlardan Fursan el Hak Tugayı komutanları ateşkesten sonra dün yaşananları AP ajansına anlattı. Komutanlardan Faris Bayuş, "Fursan el Hak Tugayı ile Özgür Suriye Ordusu, ateşkese uyuyor. Ancak rejim birlikleri birçok yerde ateşkesi ihlal ediyor. Eğer rejim saldırıları devam ederse misillemede bulunacağız" dedi.

HİZBULLAH KOMUTANI ÖLDÜRÜLDÜ
Lübnan merkezli Hizbullah örgütünün üst düzey komutanlarından Ali Ahmed Feyyad (solda), Suriye'nin kuzeyinde bulunan Halep'teki çatışmalar sırasında öldürüldü. Esad saflarında savaşan Hizbullah'ın komutanlarından Feyyad'ın öldürüldüğü haberi, sosyal medyada, İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı General Kasım Süleymani'yle (sağda) birlikte Suriye'de çekilen fotoğraflarla paylaşıldı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ateşkes sadece yüzde 10’luk kısımda
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN