Clinton ezdi geçti

ABD'de 12 eyalette ön seçimlerin yapılacağı 'Süper Salı' öncesi Hillary Clinton, Güney Carolina'da etkileyici bir zafer kazandı. Clinton, rakibi Sanders'a 47 puan fark attı

Giriş Tarihi: 29.2.2016
Clinton ezdi geçti
ABD başkanlık seçimlerinde Demokrat Parti'den gösterilecek aday için dördüncü ön seçim önceki gün Güney Carolina'da gerçekleşti. Eyaletin büyük çoğunluğu siyahi olan seçmenlerinin desteğini alan ABD eski Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, yüzde 73,5'lik oy oranıyla rakibi sosyalist Senatör Bernie Sanders'a 47 puanlık bir fark attı. İlk kez Sanders önünde bu denli farkla öne geçen Clinton etkileyici bir konuşma yaptı ve kampanyasının yarından itibaren tüm ABD'deki her oy için tek tek savaşacağını söyledi. Clinton, Cumhuriyetçi Başkan adayı işadamı Donald Trump'ın "ABD'yi yeniden büyük yapacağız" sloganına da "Bizim ABD'yi yeniden büyük yapmamıza gerek yok. Çünkü hiçbir zaman büyük olmayı bırakmadı. Fakat ABD'yi tekrar bir araya getirmeye ihtiyacımız var. Duvarlar inşa etmek yerine engelleri devirmeliyiz. Ülkede daha fazla sevgiye ve merhamete ihtiyacımız var. Bunu size kalbimin en derin noktalarından söylüyorum" diyerek cevap verdi.

'SÜPER SALI' ÖNCESİ MORAL
2008 yılındaki ön seçimleri siyahilerin ağırlıklı olarak ABD Başkanı Barack Obama'ya oy vermesiyle kaybeden Clinton önceki gün ise oldukça etkileyici bir geri dönüş yaptı. Yaklaşık 12 eyalette aynı anda ön seçimlerin yapılacağı "Süper Salı" olarak adlandırılan yarış öncesi siyahi seçmenin yüzde 87'sinin desteğini alan Clinton, kadınların yüzde 79'unun da bir numaralı tercihi oldu. 17-29 yaş grubu haricinde tüm yaş gruplarında yüzde 75'in üzerinde destekçi bulan Clinton'a, Başkan Obama'nın politikalarının devam etmesi gerektiğini düşünenlerin de yüzde 81'i oy verdi. Seçim sonuçlarından büyük hayal kırıklığı duyan ve gençlerin gözdesi olan sosyalist aday Bernie Sanders, ilk rakamların ortaya çıkmasının ardından hiçbir açıklama yapmadan eyaletten sessiz sedasız ayrıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Clinton ezdi geçti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN