Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ABD: Barajı çökerse 1.5 milyon kişi ölebilir

ABD Irak Büyükelçiliği, Barajı'nın çökme tehlikesi ile karşı karşıya olduğunu, bir buçuk milyon kişinin ölebileceğini söyledi.

Giriş Tarihi: 1.3.2016 09:31
ABD: Musul Barajı çökerse 1.5 milyon kişi ölebilir
ABD'nin Irak Büyükelçiliği, Dicle Nehri üzerindeki Barajı'nın çökme tehlikesi ile karşı karşıya olduğunu duyurdu. Büyükelçiliğin tahminlerine göre, baraj çökerse, bir buçuk milyon kişi ölebilir, altı milyon kişi evsiz kalabilir. Irak'ın sulanabilen tarım alanlarının üçte ikisi kullanılmaz hâle gelebilir.

Aljazeera'de yer alan habere göre, ABD'nin Bağdat Büyükelçiliği Dicle Nehri üzerindeki ve 2014 yılında bir süre IŞİD'in elinde kalan Musul Barajı'nın çökme tehlikesi ile karşı karşıya olduğunu duyurdu. ABD Büyükelçiliği Irak Merkezi hükümetinin Musul Barajı'nı kurtarmak için yeni bir ihale açtığını ve merkezi hükümetin bu çabasını desteklediğini de açıkladı ancak yine de, "Musul Barajı, emsali görülmemiş bir çökme riski ile karşı karşıya. Böyle bir durum, çok ciddi can kayıplarına, kitlesel göçlere ve sel yolundaki altyapının büyük ölçüde yok olmasına neden olacak" uyarısı yaptı.

ÖNÜNE GELEN HER ŞEYİ SİLİP SÜPÜRECEK

Büyükelçiliğin internet sitesinde yayınladığı rapora göre, Musul Barajı yıkılırsa çok kısa bir sürede Musul ve Samarra arasında kalan bölgede binalar da dâhil olmak üzere önüne çıkan her şeyi silip süpürecek.

40 santimetre yüksekliğinde akan suyun arabaları hareket ettirecek güce sahip olduğunun hatırlatıldığı raporda, barajın çökmesi durumunda Musul'daki su yüksekliğinin bir saat içinde 12 metreye kadar yükselebileceği, bu durumda da insanların kaçmak için çok az vakti kalabileceği iddia edildi. Rapora göre sular, Tikrit'e bir günde, Bağdat'a üç günde ulaşacak ve Bağdat'a ulaştığında yüksekliği 10 metreyi bulabilecek.

ABD Büyükelçiliği'nin tahminlerine göre, sel bölgesinden zamanında tahliye edilemezlerse Dicle nehri kenarında 470 bin ilâ bir buçuk milyon insan ölebilir. Bağdat'ta yaşayan altı milyon insan da selden etkilenerek evsiz kalabilir. Büyükelçilik Bağdat Havaalanı'nın da sular altında kalabileceğini tahmin ediyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ABD: Musul Barajı çökerse 1.5 milyon kişi ölebilir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN